Nicolae Ciucă demontează zvonurile conform cărora va prelua o funcție în servicii sau un post de ambasador. ”Nu mă duc la nicio instituție. De acum înainte, voi face ceea ce vreau eu”

Proaspăt plecat din Parlament, Nicolae Ciucă demontează zvonurile potrivit cărora ar urma să preia o funcție în servicii. ”Nu mă duc la nicio instituție. De acum înainte, voi face ceea ce vreau eu”, a subliniat fostul președinte al PNL.
Irina Dumitrescu
07 feb. 2025, 17:14
Nicolae Ciucă demontează zvonurile conform cărora va prelua o funcție în servicii sau un post de ambasador. ”Nu mă duc la nicio instituție. De acum înainte, voi face ceea ce vreau eu”

Gata! Nicolae Ciucă s-a decis. De-acum înainte, conform propriilor declarații, va face numai ce vrea el!

Fostul lider al liberalilor a subliniat asta în contextul zvonurilor potrivit cărora el, după recenta demisie din parlament, ar urma să preia o funcție la Serviciului Român de Informații (SRI) sau la Serviciul de Informații Externe (SIE).

Întrebat cu privire la aceste zvonuri, Ciucă a subliniat că nu se duce ”la nicio instituție” și nici nu va fi ambasador.

„Vă rog să nu vă luați după speculații. Nu mă duc la nicio instituție. De acum înainte, voi face ceea ce vreau eu. În niciun caz nu voi fi ambasador. Știți bine că dacă ar fi fost așa, nu ar fi fost necesar să îmi dau demisia înainte. Asta ar trebui să oprească orice speculație”, a declarat Nicolae Ciucă, la observatornews.

Citește și Klaus Iohannis, ședință de urgență cu liderii coaliției PSD-PNL-UDMR. Întâlnire de gradul zero cu Marcel Ciolacu, Ilie Bolojan și Kelemen Hunor

Nicolae Ciucă a anunțat miercuri, printr-un mesaj postat pe Facebook, că demisionează din Parlament.

”A sosit vremea să comunic public hotărârea de a-mi prezenta demisia din funcția de Senator în Parlamentul României.
Din respect pentru colegii mei liberali este o decizie pe care am comunicat-o anterior conducerii PNL. Mi-ar plăcea ca acest gest să fie interpretat ca unul firesc, având în vedere că am ajuns în această funcție grație susținerii Partidului Național Liberal.
Rămân un liberal convins, plasat ferm în zona de centru dreapta. Voi susține întotdeauna inițiativa privată, democrația și familia, cu onestitate și decență, chiar dacă nu în lumina reflectoarelor, ci ca simplu membru PNL.
Vreau să le mulțumesc tuturor celor care m-au susținut în acești ani, tuturor celor cu care am lucrat și tuturor celor care au avut încredere în mine!
Vă rămân profund îndatorat!”, a scris el.

Nicolae Ciucă a intrat în planul secund al politicii, în urma eșecului înregistrat la prezidențialele de anul trecut, care au provocat și plecarea lui de la conducerea PNL.

Citește și Mobilizare online contra boicotului inițiat de Călin Georgescu. ”Mergeți la cumpărături luni, în orice supermarket. Luați cu voi un steguleț UE”

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Cum se antrenează Emil Rengle și Alejandro pentru Eurovision 2026: ”Vrea să mă trezească noaptea să repetăm”
Fanatik.ro
Gigi Becali, Ilie Dumitrescu și Radu Naum s-au contrat în direct la TV după ce Joao Paulo a dărâmat-o pe Iuliana Demetrescu: ”Ea face 11 metri, nu el” / „Sunt curios dacă are ceva la piept”
Capital.ro
Schimbări majore la permisul de conducere categoria B. Costurile pentru ore ar putea fi eliminate. Unde se pregătește măsura
Playtech.ro
Ce se întâmplă legal dacă un angajat moare în timpul serviciului. Ce prevede Codul Muncii
Adevarul
Noi detalii despre tânărul împușcat mortal de Secret Service după ce a pătruns pe proprietatea lui Trump de la Mar-a-Lago. „Nu ar fi rănit nici măcar o furnică”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
DOAMNE FEREȘTE, în ce hal au putut să moară! Marius și Daniel se întorceau spre casă atunci când mașina lor a... Vezi mai mult
iamsport.ro
Radu Naum l-a taxat pe Gigi Becali, după un nou derapaj la adresa arbitrei Demetrescu: ”Bagabonții n-au bun-simț, iar nebunii sunt nebuni”
MediaFlux
Sprijin de 1.000 de lei pentru pensionari, în două tranșe. Ministrul Muncii anunță măsurile sociale propuse pentru familii
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat