Nicolae Ciucă, primul lider român primit de Maia Sandu după câștigarea prezidențialelor: Propaganda rusă a pierdut la Chișinău, va pierde și la București

Președintele Senatului și candidatul prezidențial al PNL, Nicolae Ciucă, a fost primul lider român primit de Maia Sandu la Chișinău după realegerea ei ca președinte al Republicii Moldova.
Filip Stan
11 nov. 2024, 18:33
Nicolae Ciucă, primul lider român primit de Maia Sandu după câștigarea prezidențialelor: Propaganda rusă a pierdut la Chișinău, va pierde și la București

„Astăzi, într-un dialog sincer cu Maia Sandu, președinta Republicii Moldova, am subliniat angajamentul comun pentru un viitor european și democratic al ambelor țări”, a scris Nicolae Ciucă luni după-amiază, pe Facebook, după întâlnirea cu președintele reales al Republicii Moldova. El a adăugat că PNL – „cel mai pro-european și pro-atlantist partid din România” – își asumă datoria de a sprijini în continuare parcursul democratic al Moldovei.

Citește și : Rareş Bogdan, despre România Educată: „După 5 ani de zile, mai avem 48 de şcoli cu toalete în curte”

Discuția de luni dintre Nicolae Ciucă și Maia Sandu s-a concentrat pe colaborarea dintre Chișinău și București pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, fiind abordată însă și tema propagandei ruse în Europa. Liderul liberal a arătat că inclusiv în România există actori politici care caută să devieze direcția occidentală pe care se află țara. „Din păcate, există partide care încearcă să devieze România de la această direcție, așa cum au încercat să o facă și în Republica Moldova. Aceste partide, precum AUR și SOS, reprezintă, în opinia noastră, interesele Moscovei. Este esențial să acționăm ferm pentru ca aceste forțe să nu influențeze viitorul democratic al României”, a arătat președintele PNL. Nicolae Ciucă. Analiștii politici de dincoace și dincolo de Prut estimează că, așa cum propaganda rusă n-a avut succes la Chișinău, nu va avea succes nici la București.

Nicolae Ciucă vorbește despre parcursul european al Republicii Moldova, în vizită la Chișinău: „Pentru noi este foarte important că Maia Sandu a reușit să fie realeasă”

În cadrul vizitei de la Chișinău, Nicolae Ciucă s-a întâlnit și cu omologul său Igor Grosu, președintele Parlamentului Republicii Moldova, dar și președintele Partidului Acțiune și Solidaritate, cel care asigură guvernarea țării. Dialogul cu Igor Grosu s-a referit la sprijinul Uniunii Europene și al României pentru Republica Moldova, Nicolae Ciucă vorbind despre faptul că trebuie stabilite câteva „obiective mari, strategice, relevante”, care să susțină dezvoltarea țării pe baza fondurilor europene care urmează să vină la Chișinău.

 CMF31240003

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Universitatea Craiova suspectează U Cluj de dopaj! Oltenii au cerut control antidoping pentru tot lotul la meciul de duminică. Exclusiv
Capital.ro
Se reduce TVA-ul? Anunțul președintelui Nicușor Dan: Orice idee este binevenită
Playtech.ro
Fructul pe care oamenii plătesc şi 30 de euro pe bucata a ajuns în România. Un timişorean face bani frumoşi cu afacerea inedită
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluare clubului”
MediaFlux
Nicușor Dan, decizie privind consultările cu partidele pentru nominalizarea premierului: Nu va exista un anunț luni seară sau marți dimineață VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi