Nicolăescu: A fost dovedit un preşedinte cu tendinţe autoritariste

Fostul ministru al Sănătăţii, deputatul PNL Eugen Nicolăescu, crede că Băsescu şi-a dat seama că a susţinut o lege proastă şi că este mai bine să o abandoneze. Un merit consistent îi aparţine şi societăţii civile, care ar fi reacţionat în faţa manifestărilor autoritariste ale preşedintelui.
Romania TV
13 ian. 2012, 17:25
Nicolăescu: A fost dovedit un preşedinte cu tendinţe autoritariste

„Salut cu toată sinceritatea, cu toată responsabilitatea, cu tot entuziasmul societatea civilă românească. Din punctul meu de vedere, este o victorie de nedescris a acestei societăţi care amuţise, care amorţise şi care, în sfârşit, a dovedit unui preşedinte cu tendinţe autoritariste că nu e singur pe lume şi că nu poate face ce vrea el”, a declarat Nicolăescu, citat de Mediafax.

„Cred că el însuşi (Traian Băsescu – n.r.) a înţeles, până la urmă, că a încercat să susţină un proiect atât de prost încât mai bine trebuie să renunţe la el”, a adăugat deputatul liberal.

Nicolăescu a precizat că, din momentul retragerii proiectului de lege a sănătăţii, drumul către o dezbatere normală este unul deschis.

„Cred că, din acest moment, o discuţie normală în societatea românească despre ceea ce este nevoie să se schimbe în sănătate, despre ce poziţii există azi şi cum ar putea fi ele concentrate, armonizate, este deja un drum deschis, este deja un drum pe care se poate construi”, a spus Nicolăescu.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, la Cotroceni, că cere public premierului retragerea proiectului Legii sănătăţii, el menţionând că face acest lucru văzând că o mare parte din public şi majoritatea celor din sănătate nu vor schimbarea sistemului.

„Spitalele nu vor schimbarea, medicii de familie nu vor schimbarea, sistemul de urgenţă nu vrea schimbarea sistemului medical”, a spus Băsescu.

El a adăugat că înţelege „prin toate semnalele că şi o mare parte din public nu vrea schimbarea sistemului de sănătate”.

„În aceste condiţii vă pot spune că cer public primului ministru retragerea proiectului care viza reforma în sănătate. Am discutat, de altfel, cu primul ministru intenţia de a face acest lucru şi o fac eu, pentru că aici a fost Comisia Prezidenţială, aici s-a făcut propunerea de proiect de lege, aici au fost oamenii specialişti care s-au dedicat încercării de a pune un diagnostic”, a spus Băsescu.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Cum arată mâna jucătoarei de tenis, Andreea Prisăcariu, după finala din Antalya: ”Așa se face victoria”
Capital.ro
Ora de vară 2026. Când se schimba ora în 2026. Mai dăm ceasurile înainte cu o oră
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend