Nicuşor Constantinescu, preşedintele suspendat al CJ Constanţa, rămâne în arest la domiciliu

Preşedintele suspendat al CJ Constanţa, Nicuşor Constantinescu, rămâne în arest la domiciliu în dosarul Centrului Militar, ca urmare a deciziei Tribunalului Constanţa. În acest caz au fost audiaţi ca martori trei angajaţi ai centrului, care au relatat problemele cu care s-a confruntat instituţia, atunci când Consiliul Judeţean a redus finanţarea pentru instituţie.
Ionela Marcu
25 mart. 2015, 19:42
Nicuşor Constantinescu, preşedintele suspendat al CJ Constanţa, rămâne în arest la domiciliu

Preşedintele suspendat al CJ Constanţa s-a prezentat, miercuri, la Tribunalul Constanţa, unde a avut loc un nou termen în dosarul în care este judecat pentru subfinanţarea Centrului Militar Zonal.

Citeşte şi: Nicuşor Constantinescu rămâne în arest la domiciliu

La acest termen au fost audiaţi trei martori, toţi angajaţi ai Centrului Militar, care au povestit în faţa instanţei că au fost nevoiţi să cumpere din banii lor hârtie, plicuri, tonere pentru buna funcţionare a instituţiei şi chiar şi-au folosit telefoanele personale în interes de serviciu, după ce telefoanele instituţiei au fost tăiate pentru că nu fuseseră plătite.

De asemenea, ei au fost nevoiţi să facă de pază după ce contractul cu firma specializată nu a mai fost prelungit, tot din cauza lipsei banilor.

Cei trei au precizat că au fost momente când activitatea Centrului Militar Zonal a fost afectată de lipsa finanţării şi că, în general, ea s-a desfăşurat cu mari dificultăţi.

În acest caz, avocatul lui Nicuşor Constantinescu, Marius Mocanu, a cerut, în cadrul şedinţei de judecată, înlocuirea arestului la domiciliu pentru clientul său cu măsura controlului judiciar.

Tribunalul a respins toate cererile formulate de Nicuşor Constantinescu ca fiind nefondate, hotărând să menţină măsura arestului la domiciliu, dar decizia nu este definitivă şi poate fi contestată în termen de 48 de ore.

Tribunalul Constanţa a decis ca următorul termen în proces să aibă loc în 15 aprilie, atunci când vor continua audierile de martori.

Nicuşor Constantinescu este arestat la domiciliu şi în alt dosar instrumentat de DNA, în care este acuzat, printre altele, de realizarea mai multor contracte ilegale între Consiliul Judeţean şi diverse firme.

În dosarul Centrului Militar Zonal, Nicuşor Constantinescu a fost trimis în judecată, la sfârşitul lunii aprilie 2014, de procurorii anticorupţie, pentru abuz în serviciu în formă continuată, el fiind acuzat că, în perioada 2009 – noiembrie 2013, nu a asigurat finanţarea Centrului Militar Zonal Constanţa.

În rechizitoriul procurorilor se arăta că, în perioada 2009 – 27 noiembrie 2013, Nicuşor Constantinescu nu şi-a îndeplinit sau şi-a îndeplinit în mod defectuos, în mai multe rânduri, obligaţiile de preşedinte al CJ Constanţa, potrivit articolului 76 din Legea 446/2006.

Conform acestui articol „consiliile judeţene/locale şi ale sectoarelor municipiului Bucureşti sunt obligate să asigure centrelor militare din raza lor de activitate terenurile, localurile, instalaţiile de telecomunicaţii, sistemele şi serviciile informatice, autoturismele, alte dotări şi materiale, precum şi fondurile necesare desfăşurării activităţii specifice, potrivit normelor stabilite prin hotărâre a Guvernului”.

Astfel, în raport de funcţia publică deţinută, Nicuşor Constantinescu nu a asigurat finanţarea Centrului Militar Zonal Constanţa, neefectuând reparaţiile necesare la sediul acestuia, şi a dispus rezilierea contractelor pentru furnizarea de utilităţi şi servicii de pază necesare funcţionării în condiţii normale a acestei instituţii, potrivit DNA.

Procurorii îl acuză pe Nicuşor Constantinescu şi că a încercat de mai multe ori să evacueze instituţia din sediul pe care îl ocupa, fapte care au provocat vătămări ale drepturilor şi intereselor legale ale Ministerului Apărării Naţionale, precum şi pagube acestei instituţii.

Potrivit anchetatorilor, tot din anul 2009, Nicuşor Constantinescu nu ar mai fi asigurat piese de schimb şi consumabile pentru sistemele informatice din dotarea Centrului Militar Zonal şi, la cererea Consiliului Judeţean Constanţa, au fost întrerupte şi serviciile de telefonie prestate de diverşi operatori, „posibilităţile de comunicare ale unităţii militare fiind paralizate”.

În aceeaşi perioadă, Consiliul Judeţean Constanţa ar fi adoptat două hotărâri prin care s-ar fi dispus evacuarea Centrului Militar Zonal din sediul pe care îl ocupa, însă ambele au fost anulate ca urmare a unor acţiuni în justiţie.

În 2010, Nicuşor Constantinescu ar fi dispus rezilierea contractului de pază a sediului Centrului Militar Zonal, motiv pentru care paza clădirii a fost asigurată de către personalul unităţii, deşi în interior se află armament şi muniţie de război, precum şi documente clasificate, preciza DNA.

Activitatea Centrului Militar Zonal Constanţa a fost serios tulburată din cauza lipsei mijloacelor de comunicare, a utilităţilor şi a serviciilor de pază, după rezilierea de către Nicuşor Constantinescu a contractelor prin care acestea erau asigurate. În anul 2011, Consiliul Judeţean Constanţa a finanţat Centrul Militar Zonal cu 1.705 lei, în anul 2012 suma alocată unităţii a fost zero lei, iar în anul 2013 a fost achitată suma de 255.792 de lei, pentru servicii prestate de unii furnizori, în anii precedenţi, preciza DNA.

Sumele repartizate de Consiliul Judeţean Constanţa Centrului Militar Zonal au fost însă insuficiente, unitatea militară înregistrând debite importante la furnizorii de utilităţi care au formulat acţiuni în justiţie pentru recuperarea acestor sume.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, LĂUDAT de Nicuşor Constantinescu: Este primul om politic…

Aceste demersuri reţinute în sarcina lui Nicuşor Constantinescu au provocat un prejudiciu material patrimoniului Ministerului Apărării Naţionale în cuantum de 67.211,32 de lei, au stabilit procurorii.

Nicuşor Constantinescu a fost trimis în judecată de procurorii anticorupţie în alte două dosare penale. Într-unul dintre acestea este acuzat că nu s-a supus controlului Curţii de Conturi, iar în altul este judecat pentru că a atribuit nelegal terenuri.

DailyBusiness
Marian Vanghelie, în instanță cu Oana Mizil. Fosta parteneră a politicianului a obținut ordin de protecție
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Dieta surprinzătoare cu care Ilie Dumitrescu încetinește îmbătrânirea. Super-alimentele pe care le consumă în fiecare săptămână, se găsesc în toate magazinele din România
Capital.ro
Risc de blackout în România. Europarlamentarul Dan Nica: Am luat niște decizii proaste. Se poate întâmpla ca în Spania
Playtech.ro
La câți metri de drum poți construi o casă. Ce spune legislația actuală
Adevarul
Trump și Zelenski au personalități similare. Genul de motivație care îi apropie pe cei doi lideri, analizată în The Hill
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
Și-a etalat Rolexul şi geanta Louis Vuitton de peste 14.000 de euro în drum spre Bebe Tei! Imagini exclusive
kanald.ro
Un bărbat a fost ucis de un rechin în timp ce făcea surf
Cancan.ro
A rămas gravidă la Insula Iubirii 2025?! Ispita a apărut cu o burtică suspectă, spre surprinderea tuturor
iamsport.ro
BYD își revizuiește în picaj obiectivul de vânzări 2025. Ce spune această mișcare despre viitorul industriei EV
MediaFlux
Se dau 12.285 lei net tinerilor din România. Patru luni de stagiu militar
stirilekanald.ro
Doi morți și o gravidă de 18 ani care se zbate între viață și moarte după ce căruța lor a fost spulberată de un bătrân de 69 de ani. Filmul tragediei din Iași
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…