Nicușor Dan îi felicită pe procurorii care l-au trimis în judecată pe Călin Georgescu. ”Dovadă consistentă a influențării substanțiale a alegerilor”

Președintele Nicușor Dan reacționează după trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu, în dosarul tentativei la lovitură de stat. Șeful statului ține să-i felicite pe anchetatori pentru cercetarea prezentată azi”, subliniind că aceasta este ”o dovadă consistentă a acțiunilor de dezinformare sistematice ale Rusiei în România din ultimii ani și a influențării substanțiale a alegerilor prezidențiale din 2024”.
Alina Costache
16 sept. 2025, 13:28
Nicușor Dan îi felicită pe procurorii care l-au trimis în judecată pe Călin Georgescu. ”Dovadă consistentă a influențării substanțiale a alegerilor”

Nicușor Dan a reacționat rapid după trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu, în dosarul tentativei la lovitură de stat.

Potrivit președintelui, demersul judiciar în cauză ”reprezintă o dovadă consistentă a acțiunilor de dezinformare sistematice ale Rusiei în România din ultimii ani și a influențării substanțiale a alegerilor prezidențiale din 2024”.

Nicușor Dan subliniază, tot legat de acest caz, că este vorba despre ” o chestiune de siguranță națională” și invită presa și pe ”toți românii să se informeze cu privire la ceea ce s-a întâmplat în noiembrie 2024 și în ultimii ani în spațiul comunicațional românesc”.

Citește și Călin Georgescu, acuzat de tentativă de lovitură de stat la alegeri. STENOGRAME din rechizitoriul Georgescu – Potra: ”Ce facem ieșim dacă se anulează ăstea? Așteaptă ce decide CG”

În același context, șeful statului ține să-i felicite pe procurori ”pentru cercetarea prezentată azi (marți – n.r.)”, subliniind totodată că își păstrează criticile exprimate de-a lungul timpului cu privire la activitatea generală a parchetului instanței supreme.

Nicușor Dan invită presa și pe ”toți românii să se informeze cu privire la ceea ce s-a întâmplat în noiembrie 2024 și în ultimii ani în spațiul comunicațional românesc.

Iată, mai jos, reacția integrală a lui Nicușor Dan după trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu.

Nicușor Dan: ”Îi invit pe toți românii să se informeze”

Cercetarea prezentată azi de Procurorul General reprezintă o dovadă consistentă a acțiunilor de dezinformare sistematice ale Rusiei în România din ultimii ani și a influențării substanțiale a alegerilor prezidențiale din 2024.
Pentru că este o chestiune de siguranță națională, invit media să cerceteze în continuare faptele pe care parchetul le-a putut face publice și să le prezinte publicului.
Pentru că este o chestiune care a afectat coeziunea socială, îi invit pe toți românii să se informeze cu privire la ceea ce s-a întâmplat în noiembrie 2024 și în ultimii ani în spațiul comunicațional românesc.
Felicit Parchetul General pentru cercetarea prezentată azi, păstrându-mi criticile pe care le-am exprimat de-a lungul timpului asupra activității lor generale”, a scris președintele, pe Facebook.

Călin Georgescu a fost trimis în judecată într-un nou dosar! Este vorba despre cel al tentativei la lovitură de stat. Alături de el vor fi judecați Horațiu Potra și 20 de mercenari ai acestuia.

Dosarul a fost deschis de procurorii parchetului instanței supreme după ce Horațiu Potra și mercenarii lui au fost opriți în trafic, în decembrie 2024, în timp ce veneau spre Capitală.

Călin Georgescu este acuzat de complicititate la tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale și comunicare de informații false.

Horațiu Potra va fi judecat pentru tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept și instigare publică.

Anchetatorii susțin că inculpații ar fi avut un plan de destabilizare a României, după anularea alegerilor prezidențiale de anul trecut.

Respectivul plan ar fi urmat să fie pus în aplicare cu sprijinul mercenarilor lui Horațiu Potra.

În acest dosar, anchetatorii au percheziționat locuința din Mediaș a lui Potra, unde au găsit arme (trei aruncătoare portative de grenade, cinci pistoale-mitralieră, 18 pistoale semiautomate, aproape 3.000 de cartușe, peste 40 de grenade de mână și proiectile pentru lansatoare) și 3,3 milioane de euro.

La începutul lunii iulie, Parchetul general a anunțat trimiterea în judecată a lui Călin Georgescu, pentru propagandă legionară și promovarea cultului persoanelor vinovate de crime de război. În acest dosar, lui Călin Georgescu i-a fost schimbată încadrarea, din suspect în inculpat. Idolul suveraniștilor este acuzat că a reprodus într-o emisiune TV un citat din Corneliu Zelea Codreanu și că a promovat cultului lui Ion Antonescu – vinovat de crime de război.

Citește și Lia Savonea are pe masă anularea sentinței lui Sebastian Vlădescu. Fostul ministru a primit 7 ani și 4 luni de închisoare în dosarul șpăgii de 20 de milioane de euro

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Românii care și-au făcut o echipă de fotbal într-o țară importantă din Europa și obțin rezultate remarcabile
Capital.ro
Se retrage permisul de conducere pe viață. Legea nu iartă: Șoferii au două săptămâni să conteste deciziile
Playtech.ro
Criminalul lui Mario a mărturisit cu seninătate gestul extrem! Ceilalţi doi adolescenţi au cerut să rămână în închisoare
Adevarul
Un amor dintre director și angajată s-a transformat într-un proces de sute de mii de euro. Bărbatul s-a căsătorit în secret
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gică Hagi și Mihai Rotaru, acuzați de blat după Farul-Craiova 4-1: ”O manoperă inteligentă. Totul împotriva celor de la FCSB”
MediaFlux
Lista pensionarilor care vor primi până la 628 de lei în plus! Banii se dau în funcție de oraș
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil