Nicuşor Dan l-a dat afară pe şeful de la Mediu pentru că a avizat defrişarea a 22 de arbori

Nicuşor Dan l-a dat afară pe directorul interimar al Direcției de Mediu din Primăria Capitalei pentru că a avizat defrişarea a 22 de arbori din centrul Bucureştiului.
Loredana Brumă
21 ian. 2021, 13:57
Nicuşor Dan l-a dat afară pe şeful de la Mediu pentru că a avizat defrişarea a 22 de arbori
Nicusor dan l-a demis pe seful de la mediu

Nicuşor Dan l-a dat afară pe şeful de la Mediu. Primarul Capitalei este nemulţumit de modul în care directorul interimar al Direcției de Mediu a gestionat cazul din Șoseaua Kiseleff 45.

Nicuşor Dan l-a dat afară pe şeful de la Mediu

„L-am eliberat azi din funcție pe directorul interimar al Direcției de Mediu din Primăria Capitalei, pentru modul în care a gestionat cazul din Șoseaua Kiseleff 45. Mai precis pentru că, în plin centrul Capitalei, a avizat defrișarea a 22 de arbori. Am reușit să oprim această defrișare la timp.

În acea zonă s-au făcut demersuri pentru demolarea unor case vechi în vederea construirii de blocuri. Spațiul verde al Capitalei nu trebuie distrus!”, a scris pe Facebook primarul general al Capitalei.

Citeşte şi Nicuşor Dan a decis să decolanteze autobuzele din Bucureşti: Vreau să punem reclame

Relaxare restricţii în Capitală. Nicuşor Dan: Să mai aşteptăm câteva zile

Relaxare restricţii în Capitală. Nicuşor Dan atrage atenția că trebuie să mai așteptăm câteva zile până la o eventuală a restricțiilor în București. Reamintim că rata de infectare a scăzut sub trei la mia de locuitori în Capitală.

„În primul rând, trebuie să salutăm această scădere, sunt niște cifre pe care mă uit în fiecare dimineață, suntem la sub 3, am fost la 7 în urmă cu o lună și jumătate. Vă spun sincer că la începutul mandatului am fost extrem-extrem de îngrijorat.

Când am început mandatul la sfârșit de octombrie, eram pe o pantă ascendentă și chiar mi-a fost frică de unde am putea să ajungem. Purtarea măștii și atitudinea bucureștenilor ne-au ajutat să ajungem aici. O să fie o discuție în comitetul municipal pe situația asta și o să vedeți decizia pe care o să o luăm.

Să mai așteptăm câteva zile, ca să vedem că această situație se stabilizează. Așa, pe cifre, am fost la 1.000 pe zi, am fost la 2.000 pe zi și acum pare că suntem undeva la 200-300-400 pe zi”, spune la RFI primarul general al Capitalei.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Unde a fost surprins Laurențiu Reghecampf la revenirea în România. Antrenorul a fost însoțit de Corina Caciuc
Capital.ro
Limită pentru plățile cash. Ordin de la UE. Reguli obligatorii începând cu 2027
Playtech.ro
Ce nu au voie să facă femeile în Grecia: Amenzile sunt de mii de euro, multe românce nici nu ştiu de restricţii
Adevarul
Masacru în SUA: opt copii uciși într-un atac armat în Louisiana. Atacatorul, împușcat mortal de poliție
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Bani în plus pentru pensie. Cum se poate obține o sumă considerabilă
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj