Nicușor Dan trage un semnal de alarmă legat de temperaturile extreme din București: ”E normal, dacă stăm într-o găleată de beton. Am pierdut 1.600 de hectare de spațiu verde”

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat duminică, despre situaţia Capitalei în contextul codului roşu de caniculă, că am pierdut, de la Revoluţie, 1.400 – 1.600 de hectare de spaţiu verde şi este normal că, dacă stăm într-o găleată de beton, că temperatura o să fie mai mare.
Mircea Filipescu
15 iul. 2024, 08:31
Nicușor Dan trage un semnal de alarmă legat de temperaturile extreme din București: ”E normal, dacă stăm într-o găleată de beton. Am pierdut 1.600 de hectare de spațiu verde”

”Noi putem să luăm nişte măsuri pe termen scurt dar trebuie să ne gândim puţin cum am ajuns în situaţia asta, pentru că noi am pierdut în 34 sau 35 de ani de la revoluţie de ordinul de 1.400 – 1.600 de hectare de spaţiu verde şi normal că, dacă stăm într-o găleată de beton, temperatura o să fie mai mare”, a declarat Nicuşor Dan, întrebat despre măsurile în contextul codului roşu de caniculă.

Primarul Capitalei a precizat că un învăţământ este să nu mai pierdem din spaţiul verde.

Edilul a mai afirmat că în Bucureşti, dincolo de faptul că s-a pierdut spaţiul verde, s-a şi construit extrem de dens, fără nicio regulă, cu mii de apartamente fără şcoală, grădiniţă, nevoiţi să urce în maşină şi să îşi ducă copiii, şi multe alte disfuncţionalităţi.

”E greu să venim cu soluţii miraculoase. Ce am reuşit a fost să avem o creştere de 40% la utilizarea transportului public, pentru că dacă vorbim de trafic, asta este singura soluţie pe care putem să o avem şi continuăm pe direcţia asta”, a mai arătat Nicuşor Dan, la Digi 24.

Citește și: Anunț ALARMANT de la ANM! 125 de recorduri ale temperaturilor în România. Codul ROȘU continuă

Primarul Capitalei a subliniat că, în plus, noul Plan Urbanistic General a fost deblocat acum doi ani, se lucrează la el şi o să dea o construire predictibilă, asta dacă se şi respectă, pentru că, în momentul de faţă sunt sectoare care nu respectă niciun fel de regulă de construire şi instituţiile care ar trebui să le verifice din păcate nu funcţionează. Despre recuperarea spaţiilor verzi, primarul a spus că ”durează şi costă, din păcate”.

”Au fost unele dintre ele retrocedate deşi nu trebuiau să fie retrocedate, în anii 2000 şi unele au fost construite. Unele au proprietari privaţi şi costă să le expropriem”, a explicat primarul.

Citește și: Nicolae Ciucă, atac la colegi. ”Unii politicieni din România cred că politica se poate face prin postări pe Facebook și zgomot la TV”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Miruna se zbate între viață și moarte, după ce a luat o bacterie de pe litoral! Tânăra de 18 ani este conectată la aparate
Fanatik.ro
Record! Câte beri s-au băut pe „Ion Oblemenco” la Universitatea Craiova – Levski Sofia. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar joi, 30 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute
Playtech.ro
Cum vor fi notați elevii din 2026. Ministerul Educației explică noile reguli de evaluare
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contactat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Lăsata secului pentru Postul Adormirii Maicii Domnului. Ce reguli trebuie să respecte credincioșii
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România