Nicușor Dan, vinovat pentru o gaură de 360 de milioane de lei. 400 de autobuze STB, folosite drept gaj la ANAF

Nicușor Dan se află în mijlocul unui nou scandal. Primarul general al Capitalei ar fi vinovat pentru o gaură de 360 de milioane de lei.
Filip Stan
27 feb. 2025, 11:47
Nicușor Dan, vinovat pentru o gaură de 360 de milioane de lei. 400 de autobuze STB, folosite drept gaj la ANAF

Nicușor Dan, vinovat pentru o gaură de 360 de milioane de lei. Situația financiară critică a Societății de Transport București (STB) a fost subiectul unor dezbateri aprinse în ședința extraordinară a Consiliului General al Municipiului București (CGMB), unde s-au aprobat două măsuri drastice.

Nicușor Dan, vinovat pentru o gaură de 360 de milioane de lei. Acuzațiile  consilierilor generali

Primăria Capitalei a acceptat să garanteze un împrumut bancar de 363.293.815 lei pentru STB, iar 400 de autobuze Otokar vor fi utilizate drept gaj la ANAF pentru a evita blocarea conturilor din cauza datoriilor istorice.

În centrul acestei situații se află litigiul dintre STB și Electroputere VFU Pașcani, firma controlată de Gruia Stoica, căreia societatea de transport trebuie să-i plătească 305 milioane de lei, plus penalități de peste 27 de milioane de lei. Proiectele au fost incluse pe ordinea de zi suplimentară, potrivit „Evenimentul Zilei”.

Citește și EXCLUSIV Victor Ciutacu: „Primăria Generală a Capitalei pare un soi de hobby ocazional al lui Nicuşor Dan”

Ședința CGMB a fost marcată de acuzații dure la adresa primarului general Nicușor Dan, criticat pentru întârzierile în plata subvențiilor și compensațiilor pentru transportul public.

„Dacă plătea compensațiile la timp, nu se ajungea la această situație”, a susținut consilierul PSD Marian Artimon.

Deși primarul nu a fost prezent pentru a răspunde acuzațiilor, votul a mers mai departe: 44 de consilieri au aprobat folosirea celor 400 de autobuze ca gaj. Împrumut de 363 milioane de lei, cu Primăria București drept garant STB a fost obligată de instanță să plătească 305.288.920 lei către Electroputere VFU Pașcani pentru un contract de achiziție a 40 de tramvaie care nu a fost onorat.

Decizia Judecătoriei Sectorului 1 este definitivă și a fost pronunțată pe 5 decembrie 2024.

Inițial, STB a solicitat majorarea capitalului social cu aceeași sumă, însă răspunsul Primăriei a fost ferm: „Nu avem acești bani în buget!”.

Ca alternativă, s-a aprobat garantarea de către Primăria Capitalei a unui credit de investiții în valoare de 363.293.815 lei. Oficial, împrumutul este destinat „unei investiții publice de interes local”, însă în realitate, banii vor fi folosiți pentru achitarea datoriei către firma din Pașcani.

Citește și SONDAJ Nicuşor Dan, favorit în turul doi al alegerilor prezidenţiale din 2025. Cine ar câştiga în primul tur

Daniel Istrate, directorul general al STB, a explicat în fața consilierilor că decizia instanței trebuie respectată și că penalitățile de întârziere sunt uriașe, de 0,5% pe zi.

„Dacă nu contractăm acest credit, datoriile vor crește rapid, afectând grav transportul public”, a subliniat el.

Proiectul de garantare a împrumutului a fost aprobat cu 42 de voturi favorabile. Astfel, Primăria Capitalei își asumă rolul de garant pentru acest credit uriaș, menit să acopere o greșeală costisitoare. Licitația eșuată și efectele deciziei Problemele își au originea într-o licitație organizată de STB în 2019 pentru achiziția a 40 de tramvaie cu podea joasă, de 18 metri, fabricate în Rusia.

STB nu a mai onorat contractul, iar firma Electroputere VFU Pașcani a acționat în instanță și a obținut câștig de cauză în decembrie 2025.

“Avem o decizie a instanței care ne obligă la încheierea acestui contract. Instanța a impus și penalități și trebuie să începem negocierile cu furnizorul. Altfel, plătim penalități de 0,5 % pe zi”, a spus directorul STB SA.

Acesta a precizat că fără contractarea unei linii de credit în valoare de 363.293.815 lei, garantat de Primăria Capitalei, situația financiară a societății de transport ar fi una gravă..

“Vom folosi această linie de credit strict pentru a stinge acest litigiu. Penalizările sunt foarte mari, iar amânarea unei decizii în acest sens (soluționarea litigiului) va duce la creșterea datoriilor, cu efecte extrem de grave asupra activității transportului public din București”, a mai spus directorul STB în Consiliului General al Municipiului București (CGMB).

 

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Comuna din România unde poți cumpăra o casă gata construită și un teren generos cu aproape 10.000 de euro. E la o oră distanță de București, iar în apropiere se află și o baltă liniștită unde poți să pescuiești
Capital.ro
Taxă pentru șoferi. Se achită până la 1.000 lei/an. Plata se face online sau la ghișeele primăriei
Playtech.ro
Cuvântul banal pe care 80% dintre români îl rostesc greşit. O literă le dă mari bătăi de cap
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Sărăcia se întinde peste România. Vin vremuri chinuitoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Mariana Moculescu, scene șocante în garsonieră: a cerut ordin de protecție: 'Era beat criță și trăgea de mine'
Playsport.ro
NASA avertizează că Pământul va rămâne fără oxigen. Estimările recente prezic colapsul...
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Europa se implică în război! Decizia care dă fiori în toată lumea
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!