Ninsori ca în miez de iarnă în România. Mai multe drumuri din centrul țării sunt acoperite de zăpadă

Ninsori ca-n plină iarnă în centrul țării. Drumarii au intervenit cu zeci de utilaje și materiale antiderapante. De asemenea, în patru județe sunt avertizări cod galben de viscol în următoarele ore. Rafale de peste 100 km/h lovesc în zona de munte.
Filip Stan
21 mart. 2024, 10:38
Ninsori ca în miez de iarnă în România. Mai multe drumuri din centrul țării sunt acoperite de zăpadă

Ninsorile au revenit în unele zone din centrul ţării, printre care judeţele Braşov şi Covasna, unde s-a intervenit cu utilaje de deszăpezire şi materiale antiderapante pentru fluidizarea traficului rutier. În ultimele 12 ore s-a acţionat cu 54 de utilaje de deszăpezire în zonele afectate şi au fost răspândite peste 200 de tone de materiale antiderapante pe mai multe drumuri naţionale, printre care DN1 şi DN 10.

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că sunt precipitații sub formă de ninsoare, cu strat subțire de zăpadă frământată pe carosabil, în județul Brașov, pe DN 1 Brașov – Predeal, DN 1A Brașov – Cheia, DN 13 Măieruș – Rupea și DN 73A Predeal – Râșnov.

Citește și: Cod galben de viscol în zona de munte din patru județe. Vântul va depăși 100 km/oră

Se circulă în condiții de iarnă, fără precipitații la această oră, și pe raza județului Harghita, pe DN 12C (Lacu Roșu) și pe DN 15 (Borsec).

Drumarii au intervenit cu utilaje pentru îndepărtarea zăpezii de pe carosabil pe mai multe drumuri din zona montană.

Pe arterele rutiere principale, respectiv autostrăzile A1 București – Pitești, A2 București – Constanța, A3 București – Ploiești și DN 1 Ploiești-Brașov, traficul se desfășoară pe un carosabil umed, cu precipitații izolate sub formă de ploaie slabă, cu vizibilitate bună.

Citește și: Cum va fi anul 2024 din punct de vedere meteorologic. Directorul ANM Elena Mateescu: Se spune că ne aflăm deja într-un prag de alertă de cod roşu

Polițiștii le recomandă șoferilor să adapteze viteza la condiții meteo-rutiere, să mărească  distanța de siguranță între autovehicule, asigurându-se foarte bine înainte schimbarea direcției și să evite manevrele riscante.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea, apariție de senzație după despărțirea de fiul lui Ion Țiriac. Apare rar în această ipostază
Capital.ro
Statul îți ia proprietatea. Nu se poate face nimic. Proprietarii își pierd dreptul asupra propriilor bunuri
Playtech.ro
Cât timp lucrează efectiv un parlamentar. Tot ce trebuie să ştii despre funcţia din Parlament
Adevarul
Porci mistreți cu grăsime „albastru neon”. Ce suspectează cercetătorii și de ce carnea acestora nu trebuie consumată
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Radu Banciu, concediat de patronul milionar: ”Nu ne mai plătea de luni de zile și am făcut o grevă! M-a sunat și m-a dat afară, am plecat fără niciun regret”
MediaFlux
Stare de criză declarată în România după războiul din Orientul Mijlociu. Ministrul Energiei cere prețuri maxime la carburanți
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj