Noi dezvăluiri în cazul avocatei care a fost graţiată de două ori de Traian Băsescu

Noi dezvăluiri în cazul avocatei care a fost graţiată de două ori de Traian Băsescu în acelaşi an, mai exact în 7 luni. Femeia avea legături cu apropiaţii preşedintelui, iar afacerile imobiliare ilegale aveau o reţeta bine definită. Nicoleta Mărăcine este acum de negăsit şi nu este singură persoană ajutată de preşedinte care a dispărut fără urmă. Există un bărbat care a primit prin retrocedare 66 de case într-o singură zi. Traian Băsescu a semnat retrocedările.
Iulian Tudor
03 apr. 2014, 17:42
Noi dezvăluiri în cazul avocatei care a fost graţiată de două ori de Traian Băsescu

Avocata Nicoleta Mărăcine avea legături strânse cu magistratul Georgeta Stoican de la Judecătoria Sectorului 1. Bune prietene, dar şi partenere de escrocherii, cele două formau echipa perfectă pentru retrocedări dubioase. Cele două au reuşit să lase fără case sau terenuri mai multe persoane. O astfel de lovitură le-a atras condamnarea. Şi graţierea ce-i drept, de două ori, pentru avocata. Printre imobilele retrocedate prin iţele trase de tandemul Stoican – Mărăcine se numără şi unul situat în Dorobanţi, locuit la momentul respectiv de Vladimir Doicaru, fiul fostului comandant de securitate Nicolae Doicaru, potrivit România TV.

Strada Nicolae Velescu numărul 3, o adresă extrem de disputată în ultimii ani, lăsată acum în paragină, dar a cărei istorie este una extrem de interesantă, cu nişte legături cel puţin interesante.

Casă era una naţionalizată. Georgeta Stoican Şi Nicoleta Mărăcine au derulat destul de rapid procesul de retrocedare şi au dat dreptul de proprietate fraţilor Iorgulescu. Apoi, prin vânzare, casă a ajuns la Costel Onoriu.

Acela a fost şi momentul în care familia lui Vladimir Doicaru a fost evacuată.

Costel Onoriu, în proprietatea căruia a ajuns casă, are legături strânse cu apropiaţi ai preşedintelui Traian Băsescu. Dovadă este chiar următorul proprietar al imobilului.

Din punct de vedere strict financiar, afacerea nu a fost una profitabilă pentru familia Onoriu.

Elena Udrea recunoaşte că a cumpărat casa de pe strada Nicolae Velescu, dar neagă orice legătură cu avocata Nicoleta Mărăcine.

Gura lumii vorbeşte despre planuri măreţe pentru casă respectivă, dar şi pentru celelalte 3 din jurul acesteia.

Elena Udrea a vândut casa, iar în momentul de faţă, la adresa de pe Nicolae Velescu apare înscris, în acte, sediul unei firme. Înăuntru nu se află, însă, niciun birou.

Lanţul slăbiciunilor în toate aceste tranzacţii începe aşadar de la avocata Nicoleta Mărăcine, cea graţiată de două ori de preşedintele Traian Băsescu şi care fusese condamnată tocmai pentru astfel de înşelătorii. Două graţieri care au venit după două avize negative date de Ministerul Justiţiei, chiar dacă ele nu erau decât consultative.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Legenda din fotbal care a făcut cea mai tare declarație despre Giorgia Meloni. Cuvintele cu care i-a uimit pe toți
Capital.ro
Plata cash. Ce se întâmplă cu numerarul. Schimbare imensă până în 2030
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde