Noi informaţii despre starea de sănătate a copilului salvat din puţ

Starea copilului din Teleorman salvat din puț este stabilă, fiind în continuare sub tratament, fără a avea loc evoluții deosebite față de zilele anterioare, a declarat duminică purtătorul de cuvânt al al Spitalului ''Grigore Alexandrescu'', Raluca Alexandru.
Romania TV
30 apr. 2017, 16:27
Noi informaţii despre starea de sănătate a copilului salvat din puţ

Potrivit sursei citate, copilul respiră spontan, dar ajutat și de masca de oxigen, fiind în continuare în continuare sub tratament.

Băiatul a fost detubat vineri. „Asta înseamnă că a răspuns tratamentului aplicat. Acum, pulmonar nu putem să spunem că este foarte bine, are încă probleme respiratorii, dar respiră spontan și cu măscuță de oxigen. Este în continuare pe mască de oxigen. S-a trezit, a plâns. Privește. Să sperăm că după un consult neurologic, care va fi făcut în cursul zilei de astăzi, să avem și un rezultat pozitiv din punct de vedere neurologic”, a spus medicul Raluca Alexandru, în urmă cu două zile.

Marți seară, băiețelul de un an și opt luni salvat din fântâna de la Balta Sărată, județul Teleorman, a fost transportat cu elicopterul SMURD la București, la Spitalul „Grigore Alexandrescu”, după ce a fost evaluat de medicii aflați la fața locului.

După aproximativ zece ore de încercări, copilul a fost adus la suprafață cu tot cu pompa de sub el. Pe parcursul operațiunilor de salvare, băiețelul a stat cu aproape jumătate din corp sub apă.

Echipele de intervenție au încercat ridicarea acestuia cu ajutorul unor tije, dar au și săpat un șanț paralel cu fântâna, ca un canal de legătură cu băiatul.

Pentru scoaterea lui la suprafață au intervenit mai mulți reprezentanți ai ISU București-Ilfov, ISU Olt și Dolj.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Gică Craioveanu, verdict dur după Universitatea Craiova – Ararat 1-1: „Poate o să ziceți că sunt nebun…”
Capital.ro
Curs valutar joi, 20 august. Cât valorează euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
BREAKING | E gata: primul transfer pentru Șumudică după revenirea la CFR! Un internațional semnează cu clujenii
MediaFlux
Alertă în România! Virusul variolei ovine și caprine, confirmat în Brăila. Zeci de experți veterinari sunt pe teren
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat