Noi reguli de călătorie pentru români. MAE a făcut publice noile condiţii

Toate persoanele care ajung în Olanda pe cale aeriană sau maritimă trebuie să prezinte un test rapid negativ pentru COVID-19, făcut cu cel mult patru ore înainte de plecare. Măsura se aplică suplimentar faţă de obligaţia persoanelor cu vârsta peste 13 ani de a avea un test molecular PCR negativ, făcut cu maximum 72 de ore înaintea intrării în ţară. În plus, trebuie completată o declaraţie de sănătate.
Alina Costache
23 ian. 2021, 14:37
Noi reguli de călătorie pentru români. MAE a făcut publice noile condiţii
Noi reguli de călătorie pentru români. MAE a făcut publice noile condiţii

Noi reguli de călătorie pentru români şi nu numai. Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunţat că autorităţile olandeze au înăsprit condiţiile de intrare pe teritoriul Regatului Ţărilor de Jos, în contextul pandemiei de COVID-19. Noile măsuri se aplică începând de sâmbătă, 23 ianuarie.

„Astfel, conform informaţiilor comunicate public de autorităţile olandeze, toate persoanele care călătoresc în Regatul Ţărilor de Jos din zone de risc, inclusiv România, pe cale aeriană sau maritimă, trebuie să prezinte un test rapid (antigen sau LAMP – amplificare izotermă mediată prin buclă), efectuat cu maximum 4 ore înainte de plecare. Măsura se aplică inclusiv pasagerilor aflaţi în tranzit”, a transmis MAE.

Citeşte şi: LOCKDOWN în Europa. Teste PCR la intrare în Franţa, restricţii prelungite în Marea Britanie

Ministerul Afacerilor Externe a precizat că măsura se aplică suplimentar faţă de obligaţia aplicabilă persoanelor cu vârsta de peste 13 ani, care intenţionează să efectueze o călătorie pe cale aeriană, feroviară, maritimă sau rutieră în Regatul Ţărilor de Jos şi care trebuie să prezinte un test molecular tip PCR cu rezultat negativ pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2, efectuat cu maximum 72 de ore anterior intrării pe teritoriul olandez.

Suplimentar celor două teste, toate persoanele cu vârsta de peste 13 ani care călătoresc pe cale aeriană în Regatul Ţărilor de Jos trebuie să completeze o declaraţie de sănătate obligatorie.

Totodată, persoanele care sosesc din alte state decât cele membre UE în Olanda trebuie să completeze încă o declaraţie pe propria răspundere.

Operatorii care asigură servicii de transport de persoane au obligaţia de a verifica dacă pasagerii care sosesc pe cale aeriană sau maritimă deţin cele două teste pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2, lipsa acestora atrăgând imposibilitatea îmbarcării.

Totodată, potrivit măsurilor aplicabile la acest moment, la sosirea în Regatul Ţărilor de Jos, persoanelor care se deplasează din state încadrate în zona roşie sau portocalie (România este inclusă în zona portocalie) li se recomandă ferm autoizolarea pentru o perioadă de 10 zile, au menţionat reprezentanţii MAE.

Ministerul Afacerilor Externe reaminteşte că cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Haga: 0031 70 354 15 80, 0031 70 322 86 12, 0031 70 331 99 80, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanenţă. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie telefonul de urgenţă al Ambasadei României la Haga: 0031 651 596 107.

Citeşte şi: Teste PCR pentru coronavirus la intrare în Franţa. Anunţul MAE despre noile măsuri

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Ce se află, de fapt, în spatele raportului BNR. Avertisment dur pentru români: taxe până la 300%, impozite duble la mașini și inflație scăpată de sub control
Capital.ro
Călin Georgescu anunță finalul: Se apropie un uragan dezlănțuit care va șterge toată această nemernicie de 35 de ani
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
”Cu cine vreți să jucați la baraj?”. Mihai Stoichiță a dat un răspuns bizar
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume