Noi reguli retrictive în Italia de luni

Italia opreşte începând de luni activitatea discotecilor şi a cluburilor, iar purtarea măştilor devine obligatorie noaptea, în locurile aglomerate, cum ar fi în apropierea barurilor şi puburilor, din cauza revenirii la creştere a numărului cazurilor de coronavirus, în special în rândul tinerilor, transmite Reuters.
Filip Stan
17 aug. 2020, 03:10
Noi reguli retrictive în Italia de luni

Numărul cazurilor noi de infectare cu noul coronavirus din Italia, prima ţară europeană care a fost grav afectată de epidemie, a fost săptămâna trecută de peste două ori mai mare faţă de cele înregistrate în urmă cu trei săptămâni, iar vârsta medie a persoanelor care au contractat virusul a scăzut sub 40 de ani, potrivit datelor oficiale.

Noile reguli intră în vigoare luni şi vor fi valabile până la începutul lunii septembrie. Purtarea măştilor va fi obligatorie între orele 6 p.m. şi 6 a.m. în zonele aflate în apropierea barurilor şi puburilor şi acolo unde este probabilă aglomeraţia.

„Nu putem anula sacrificiile făcute în ultimele luni. Prioritatea noastră trebuie să fie deschiderea şcolilor în septembrie, îm deplină siguranţă”, a scris ministrul Sănătăţii, Roberto Speranza, pe Facebook.

Anchetă de proporţii în Italia privind gestionarea epidemiei de coronavirus. Premierul şi şase miniştri sunt cercetaţi penal

Speranza a cerut sâmbătă tinerilor să fi cât mai precauţi posibil „pentru că dacă îşi vor infecta părinţii şi bunicii, riscă să creeze daune reale”.

Guvernul a ţinut deschise cluburile în pofida criticilor tot mai numeroase, potrivit cărora acestea atrag un număr mare de oameni, distanţarea socială nu este respectată, iar măştile nu sunt purtate.

Acest sector generează venituri anuale de 4 miliarde de euro, potrivit grupului de lobby Silb, care a cerut sprijin din partea guvernului.

Ministerul Industriei, Stefano Patuanelli, a recunoscut că vor exista pagube economice, dar a spus că nu vede o alternativă.

Duminică, în Italia au fost confirmate 479 de cazuri de coronavirus, în scădere de la 629 sâmbătă, experţii medicali atribuind aceste date vieţii de noapte, tinerilor care nu respectă regulile de distanţare socială şi revenirii turiştilor.

De la izbucnirea epidemiei pe 21 februarie, în Italia au murit peste 35.000 de oameni din cauza noului coronavirus.

Duminică, a început testarea turiştilor care aterizează pe aeroportul din Roma, după ce guvernul a anunţat miercuri că persoanele care vin din Croaţia, Grecia, Malta şi Spania trebuie testate.

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Naţionala României se vede din nou la TV! Președintele Nicușor Dan a promulgat legea adoptată de Parlament. Update
Capital.ro
Noi detalii din dosarul azilelor din Bihor. Procurorii DIICOT susțin că au găsit sute de carduri bancare și sociale la percheziții
Playtech.ro
Cele mai frumoase plaje din România. Recomandările turiştilor pentru o zi liniştită pe litoralul românesc: „Dacă vreţi să fugiţi de comercial”
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Naum, oripilat de ce i s-a povestit în direct: ”Poftim? Ce ai cu ei?!”
MediaFlux
Postul Adormirii Maicii Domnului 2026. Când începe și ce reguli bisericești trebuie să respecte creștinii
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?