Anchetă de proporţii în Italia privind gestionarea epidemiei de coronavirus. Premierul şi şase miniştri sunt cercetaţi penal

Procuratura din Roma a deschis o anchetă pe numele premierului şi Cabinetului de miniştri ca urmare a plângerilor depuse de asociaţii, cetăţeni şi avocaţi din Italia. Societatea civilă acuză Executivul italian că a impus cu întârziere măsurile sanitare pentru combaterea epidemiei de coronavirus, iar consecinţa a fost provocarea a peste 35.000 de victime. Comitetul Victimelor de COVID-19 din Bergamo împreună cu un fost militar a descoperit că protocoalele epidemiologice nu au mai fost actualizate din 2006, conform Mediafax.
Romania TV
14 aug. 2020, 12:47
Anchetă de proporţii în Italia privind gestionarea epidemiei de coronavirus. Premierul şi şase miniştri sunt cercetaţi penal

Guvernul italian, în frunte cu premierul Giuseppe Conte, a primit, joi, înştiinţarea că va fi anchetat privind modul în care a gestionat criza sanitară în ultimele luni.

Sesizată de victimele pandemiei şi de avocaţii acestora, Procuratura Romei va audia depoziţiile deminitarilor italieni, notează Mediafax.

Italia instituie măsura carantinării pentru cetăţenii care vin din ţări cu risc mare de răspândire a coronavirusului. Care sunt acestea

Societate civilă din Italia acuză autorităţile că au luat mult prea târziu decizia de a închide zonele roşii pentru a preveni răspândirea virusului SARS-COV-2. Pe aceeaşi linie merge şi Comitetul victimelor Covid19 „Noi Denunciamo” dar la Tribunalul din Bergamo, cel mai afectat oraş al pandemiei.

Cu sprijinul fostului general Pier Paolo Lunelli, expert NATO în războaie bacteorologice, comitetul va prezenta un raport care demonstrează că ultimul protocol epidemiologic al Italiei datează din 2006.

Asociaţia reprezintă 250 de familii ale victimelor de Covid19 din Bergamo. 

BILANŢ coronavirus 14 august România. 1.415 cazuri noi de COVID-19 în 24 de ore. 473 de pacienţi la ATI şi 44 de decese

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce caută, de fapt, Marco Rubio în România. Enigmele acordului cu SUA anunțat ca o victorie de Oana Țoiu: „Să nu fie cumva dăunătoare”
Capital.ro
Construcții ilegale în mediul urban. Primăria le va demola. Reguli și amenzi pentru cine crește păsări la oraș
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Discurs-manifest după dispariția lui Mircea Lucescu: ”Nu presa l-a ucis! El a vrut să moară în fotbal, și-a ales destinul, iar FRF l-a încurajat”
MediaFlux
Ultimele cuvinte rostite de Răzvan Lucescu, în timpul slujbei de înmormântare a tatălui său. Cum se simțea Mircea Lucescu în ultima perioadă
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj