Noii miniştri de la Finanţe, Economie, Transporturi şi Agricultură îşi preiau mandatul în prezenţa premierului Orban

Noii miniştri de la Finanţe, Economie, Transporturi şi Agricultură îşi vor prelua miercuri mandatele în cursul zilei de miercuri. La ceremonii va lua parte şi premierul Ludovic Orban. De altfel, primul-ministru şi preşedintele Klaus Iohannis au fost alături de mai mulţi miniştri la preluarea portofoliilor şi marţi. 
Romania TV
06 nov. 2019, 05:57
Noii miniştri de la Finanţe, Economie, Transporturi şi Agricultură îşi preiau mandatul în prezenţa premierului Orban

Ludovic Orban va participa miercuri la inaugurarea capacităţii de producţie şi mentenanţă pentru transportorul de trupe 8×8 Piranha 5, împreună cu Virgil-Daniel Popescu, ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de afaceri, şi cu Ionel Nicolae Ciucă, ministrul Apărării Naţionale. Vizita are loc de la ora 9.00, la Uzina Mecanică Bucureşti.

Prima şedinţă de guvern prezidată de Ludovic Orban va avea loc la ora 12.00.

După ora 14.30, premierul Orban participă la preluarea funcţiilor de către noii miniştri de la Finanţe, Economie, Transporturi şi Agricultură, după cum urmează: de la 14.30 este programată preluarea mandatului de ministru al Finanţelor Publice de către Vasile-Florin Cîţu, de la 15.30 are loc preluarea mandatului de ministru al Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri de către Virgil-Daniel Popescu, iar de la 16.30 Orban participa la preluarea mandatului de ministru al Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor de către Lucian Nicolae Bode.

De la 17.30 are loc preluarea mandatului de ministru al Agriculturii şi Dezvoltării rurale de către Nechita-Adrian Oros.

Şi în cursul zilei de marţi premierul Ludovic Orban a fost alături de cei care şi-au preluat atribuţiile la mai multe ministere, fiind însoţit şi de Klaus Iohannis. 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul