Nou bilanţ OMS: Epidemia de Ebola s-a soldat cu 1.229 de morţi

Epidemia de Ebola s-a soldat cu 1.229 de morţi, a anunţat marţi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), precizând că s-au înregistrat 84 de bolnavi suplimentari în trei zile, în pofida mobilizării internaţionale, relatează AFP şi Reuters, potrivit Agerpres.
Alina Costache
19 aug. 2014, 11:25
Nou bilanţ OMS: Epidemia de Ebola s-a soldat cu 1.229 de morţi

Epidemia de Ebola s-a soldat cu 1.229 de morţi, a anunţat marţi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), precizând că s-au înregistrat 84 de bolnavi suplimentari în trei zile. Între 14 şi 16 august s-au înregistrat 113 noi cazuri (confirmate, probabile sau suspecte) şi 84 de decese în ţările Africii de Vest afectate, conform noului bilanţ dat publicităţii de OMS la Geneva.

În total, de la declanşarea epidemiei în luna martie, OMS a înregistrat 2.240 de cazuri de Ebola, dintre care 1.229 s-au soldat cu decese.

Cele mai multe noi decese s-au înregistrat între 14 şi 16 august în Liberia, cu 53 de morţi şi 48 de cazuri noi. În total, există 834 de cazuri în Liberia dintre care 466 mortale.

Între timp, Liberia a anunţat că i-a găsit pe toţi cei 17 pacienţi suspecţi de Ebola care au fugit dintr-un centru de carantină din Monrovia în weekend şi i-a transferat la o altă clinică.

‘Suntem bucuroşi să confirmăm că toţi cei 17 indivizi au fost descoperiţi şi sunt acum transferaţi la centrul specializat pentru tratare a Ebola JFK’, a declarat ministrul informaţiei de la Monrovia, Lewis Brown.

El a mai spus că cei trei medici infectaţi cu Ebola care au primit medicamentul experimental Zmapp dau ‘semne remarcabile de ameliorare’.

În Guineea, unde s-a declanşat epidemia, există 15 decese noi şi 24 de cazuri suplimentare. În această ţară bilanţul este de 543 de cazuri, dintre care 394 mortale.

În Sierra Leone s-a înregistrat că 17 morţi şi 38 de noi cazuri, ceea ce ridică bilanţul de la începutul epidemiei la 848 de cazuri, din care 365 mortale.

În Nigeria există trei cazuri noi, dar niciun deces în trei zile. Ţara cu populaţia cea mai numeroasă din Africa înregistrează în total 15 cazuri, dintre care patru mortale.

La 8 august, OMS a decretat epidemia de febră hemoragică Ebola urgenţă de sănătate publică mondială şi a recomandat măsuri excepţionale în ţările afectate.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Andrei Nicolescu, gluma zilei: “Dacă noi facem Craiova campioană, poate ne fac și ei câștigătoarea cupei”
Capital.ro
Doliu în televiziune. A murit unul dintre cei mai cunoscuți oameni din televiziune. S-ar fi sinucis
Playtech.ro
Cu ce bani mergi în Istanbul: lei, euro sau lire turcești? Sfaturi reale de la turiști, greșeala pe care o fac mulți români
Adevarul
Cifrele lui Gherasimov privind câștigurile teritoriale în Ucraina, contrazise de datele din teren
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Impact devastator între două camioane și un autoturism, pe DEx 12 Craiova - Pitești! Mai multe persoane au fost rănite
iamsport.ro
Gică Hagi, desființat de fostul conducător din fotbalul românesc: ”El crede că suntem imbecili. Chiar avem față de papagali?”
MediaFlux
Cele mai frumoase urări, mesaje și felicitări de Sf. Gheorghe 2026. Cui îi spunem la mulți ani în 23 aprilie
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara