Nou-născutul scos din toaletă la Galaţi a murit la spital. Mama lui este cercetată pentru ucidere

Nou-născutul ajuns în stare gravă la Spitalul de Copii din Galaţi, după ce a fost scos din toaleta unei case din localitatea Băleni, judeţul Galaţi, a murit la spital. Mama copilului este anchetată de poliţişti, existând suspiciunea că ea l-a aruncat în latrină.
Romania TV
23 apr. 2019, 07:28
Nou-născutul scos din toaletă la Galaţi a murit la spital. Mama lui este cercetată pentru ucidere

Incidentul s-a produs duminică în satul Băleni, din judeţul Galaţi. Un bărbat a sunat la 112 şi a anunţat că se aud scrâncetele unui copil dintr-o toaletă. La locul indicat de bărbat s-au deplasat poliţiştii, un echipaj de pompieri şi o echipa SMURD.

„În după-amiaza zilei de 21 aprilie, pompierii din cadrul Punctului de lucru al ISU Galaţi, din Târgu-Bujor, au fost solicitaţi să intervină în localitatea Băleni. Ajuns de urgenţă la gospodăria lui D.N., echipajul condus de plutonier adjutant Oprea Ionel a luptat cu secundele în operaţiunile pentru extragerea unui bebeluş căzut în hazna. Iniţial, pompierii au săpat în lateralul fosei septice, pentru că placa de beton avea 4 metri pătraţi. Ulterior, datorită unui excavator solicitat din apropiere, s-a putut efectua o intrare în lateral, unde s-a coborât cu ajutorul scării de fereastră pentru a fi salvat la timp bebeluşul proaspăt născut”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Galaţi, Eugen Chiriţă.

Copilul a fost resuscitat la faţa locului, apoi a fost dus Spitalul de Copii din Galaţi. Starea lui era gravă. În noaptea de luni spre marţi, în ciuda eforturilor medicilor, bebeluşul a murit.

Mama copilului, în vârstă de 33 ani, a fost transferată de la Spitalul din Târgu Bujor la Spitalul Judeţean de Urgenţă Galaţi, unde este în stare stabilă. Ea va fi supusă unei expertize neuropsihiatrice pentru a se stabili dacă, după ce a născut, a suferit o stare de tulburare psihică.

Poliţiştii suspectează că bebeluşul a fost aruncat în latrină chiar de către mama sa şi au deschis dosar penal. După moartea nou-nascutului, anchetatorii au schimbat încadrarea juridică a faptei din vătămare corporală a nou născutului de către mamă în uciderea nou-născutului de către mamă. Dacă se va dovedi că a avut discernământ, femeia va fi cercetată pentru omor.

Potrivit reprezentanţilor Direcţiei Generale pentru Protecţia Copilului (DGPC) Galaţi, mama micuţului ar fi declarat că s-ar fi dus la toaletă şi a născut copilul acolo. Femeia mai are zece copii, nouă fiind în grija asistenţilor maternali, iar unul a decedat într-un incendiu.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Cum comentează Mihai Stoica imaginile cu bucuria la bustul gol după Dinamo – FCSB 1-2: ”Nu prea îmi place! Nu pot să mă comport ca un om de 61 de ani” Ce spune de reacția lui Tavi Popescu 
Capital.ro
Verificare online pentru fondul de pensie privată. Ghidul Casei de Pensii pentru românii cu bani la Pilonul II
Playtech.ro
Ce nu trebuie să faci niciodată dacă vezi un urs aproape de casă
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile virate pe card. Casa de Pensii explică totul pentru pensionari
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți