Nou semnal de alarmă la PENSII, a scăzut populaţia cu 7.500 de persoane

Un nou semnal grav de alarmă pentru pensii. România a pierdut în doar o lună două localităţi, adică în jur de 7.500 de locuitori. În cazul în care se continuă în acelaşi ritm, se va pune o mare presiune asupra fiscalităţii, contribuţiile vor fi mai puţine şi statul va trebui să acopere tot mai multe pensii, spun specialiştii.
Filip Stan
11 mai 2017, 10:18
Nou semnal de alarmă la PENSII, a scăzut populaţia cu 7.500 de persoane

Institutul Naţional de Statistică arată că într-o singură lună, în România, a scăzut populaţia cu 7.500 de persoane. Pe termen lung, înseamnă că vom avea, în 2050, aproximativ 15 milioane de locuitori şi nu va mai avea cine să mai susţină sistemul de pensii.

În 30 de ani, ţara noastră riscă să ajungă la o paritate de doi pensionari la un angajat.

VEZI SI: Schimbări IMPORTANTE la Legea pensiilor. Sunt vizaţi pensionarii care au desfăşurat activităţi în grupa I sau grupa II de muncă

Numărul persoanelor ale căror decese au fost înregistrate în luna martie 2017 a fost 22471, cu 238 mai puţine decât în luna februarie 2017.

Sporul natural a fost negativ în luna martie 2017, decedaţii având un excedent faţă de născuţii-vii cu 7.420 persoane, se arată în comunicatul INS.

Numărul deceselor copiilor cu vârstă sub un an, înregistrate în luna martie 2017, a fost de 108, în creştere cu trei faţă de luna februarie 2017.

În luna martie 2017, la oficiile de stare civilă s-au înregistrat 5.428 căsătorii, cu 120 mai puţine decât în luna februarie 2017. Numărul divorţurilor pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive şi conform Legii nr. 202/2010 a fost de 2691, cu 258 mai multe decât în luna februarie 2017.

Numărul născuţilor-vii a fost mai mare cu 232 în luna martie 2017 faţă de aceeaşi lună din 2016, iar numărul persoanelor care au decedat a fost cu 300 mai mare faţă de luna martie 2016. Sporul natural a fost negativ atât în luna martie 2017 (-7.420 persoane), cât şi în luna martie 2016 (-7352 persoane).

Numărul copiilor cu vârsta sub un an care au decedat a fost cu 29 mai mic în luna martie 2017, decât cel înregistrat în luna martie 2016.

Numărul căsătoriilor a fost, în luna martie 2017, cu 697 mai mic decât în aceeaşi lună din anul precedent. Prin hotărâri judecătoreşti definitive şi conform Legii nr. 202/2010 s-au pronunţat cu 278 divorţuri mai puţine în luna martie 2017, decât în luna martie 2016.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce reacție a avut Adrian Mutu după ce a auzit că mulți români cred că era mai bine pe vremea lui Nicolae Ceaușescu
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Alertă la nivel mondial. Program spion pentru iPhone capabil să infiltreze milioane de dispozitive
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj