Nouă ieftinire a carburanților. Motorina a coborât sub pragul de 7 lei pe litru

Petrom, liderul pieței de distribuție a carburanților, a ieftinit din nou motorina și benzina astăzi. Precedenta ieftinire a avut loc cu o zi înainte.
Filip Stan
20 apr. 2023, 09:28
Nouă ieftinire a carburanților. Motorina a coborât sub pragul de 7 lei pe litru

Stația Petrom de pe Șoseaua Virtuții din București a afișat joi, 20 aprilie, un preț al benzinei standard de 6,82 lei/litru. Motorina standard se vinde cu 6,95 lei/litrul.

Analiza Economica.net arată că, față de ziua anterioară, Petrom a ieftinit motorina cu cinci bani pe litru și benzina cu doi bani pe litru. Este a treia ieftinire consecutivă a carburanților din ultima vreme. Precedenta a fost operată miercuri când compania a ieftinit motorina cu nouă bani pe litru și cu un ban pe litru, iar cea de dinaintea ei de Paști, când prețurile au scăzut ușor, cu doi bani pe litru, doar la benzină.

Citește și: Ce salariu are un șofer din Ministerul Educației. Câștigă mai mulți bani decât un profesor

După ultimele mișcări ale prețurilor, diferența de preț dintre cei doi carburanți se reduce la doar 13 bani pe litru, asta după ce anul trecut ajunsese și la nivelul record de 1,5 lei/litru.

Ieftinirea vine pe fondul unei scăderi a cotațiilor pentru motorină, combustibil care nu se produce pe măsura consumului intern în rafinăriile din România. O știre Bloomberg de acum două zile arăta că, după toate semnale, cererea pentru motorină, un carburant care este folosit la orice, de la camioane şi până la utilaje de construcţii, scade în multe din principalele economii ale lumii. “Considerat un prim semnal al unei activităţi industriale mai slabe şi al reducerii cheltuielilor consumatorilor, scăderea cererii de motorină i-a pus în alertă pe cei care caută semnele unei recesiuni”, arăta agenția de știri.

Citește și: Vești proaste pentru pensionarii români. S-au bucurat pentru creșterea pensiei, dar acum plătesc impozit

Consumul mediu anual în România este de circa 7,3 milioane de tone de carburanți, dintre care 5,9 milioane de tone motorină, dintre care doar circa două treimi se produce în cele trei rafinării din țară, restul se importă. Consumul a crescut ușor anul trecut, cu circa 3%.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Bomba zilei în SuperLiga: Marius Baciu, noul antrenor al FCSB! Prima reacție a lui Gigi Becali. Exclusiv
Capital.ro
Stocurile globale de petrol se epuizează rapid. Avertismentul AEI. Stocurile ar putea acoperi doar câteva săptămâni de consum
Playtech.ro
Cât costă un metru pătrat de teren extravilan lângă București în 2026. Zonele unde prețurile au explodat
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Blocaj total în Bucuresti, după ce o mașină a intrat pe șinele tramvaiului 41! Cum se circulă în aceste momente
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
S-a decis la Palatul Cotroceni! Sorin Grindeanu face anunțul despre viitorul premier
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi