Noua lege a Adopţiilor este considerată ca fiind mană cerească pentru traficanţii de copii

Noua lege a adopţiilor a intrat în atenţia structurilor de combatere a traficului de persoane din ţară noastră, dar şi din alte state europene. Reprezentanţii ONG-urilor atrag atenţia că noua legislaţie în materie de adopţii facilitează în mod periculos traficul cu copii.
Romania TV
18 apr. 2012, 20:40
Noua lege a Adopţiilor este considerată ca fiind mană cerească pentru traficanţii de copii

Reprezentanţii structurilor de combatere a traficului de persoane române şi străine sunt de părere, că o dată cu aceasta, românii din afară ar putea fi ademeniţi în jocul filierelor transnaţionale care se ocupă de înfieri.

Concret, organizaţiile spun că adopţia ar putea fi făcută, formal, de un român . Copilul plasat într-o familie străină şi actele schimbate foarte uşor prin acţiuni judiciare.

Reprezentanţii acestor structuri vin şi spun că legea nu este decât o „portiţă” prin care orfanii pot fi scoşi mult mai uşor din ţară. Deasemenea ei atrag atenţia asupra procedurilor în caz, pe care le consideră foarte puţin restrictive şi roagă Guvernul să asigure transparenţă în modalitatea de verificare a familiilor care adoptă.

Printre contestatarii legii se află şi Emma Nicholson, fost raportor al Parlamentului European pentru România.

DailyBusiness
Joburi 2025. Unde te poți angaja dacă nu ai studii superioare. Marile orașe sunt cele mai ofertante. Sectorul de activitate care este permanent în căutare de angajați
Spynews
Halloween 2025: Idei de costume, decorațiuni și cum să organizezi o astfel de petrecere acasă
Fanatik.ro
Ororile comise de ”Dr. Devil” în numele Rusiei. Ce le făcea prizonierilor ucraineni medicul sancționat de UE
Capital.ro
A murit unul din profesorii de geniu ai țării. Diana Șoșoacă spune adio unui mare român: O făclie a românismului, veșnic arzând pentru adevăr
Playtech.ro
Câte puncte îți trebuie pentru o pensie decentă. Exemplu de calcul pentru 2.500 și 4.000 lei
Adevarul
Război de distrugere: Putin nu mai vrea să cucerească Ucraina, ci să o ruineze
wowbiz.ro
AVEM PRIMA REACȚIE a lui Irinel Columbeanu după ce Monica Gabor s-a întors în România: „Nici nu m-a...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, irezistibilă în noua reclamă! S-a încins atmosfera când a apărut în costum de baie
kanald.ro
Doi dintre bărbații care au murit în Munții Făgăraș erau polițiști. Niciunul nu era echipat corespunzător pentru drumențiile montane
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
Uluitor! ”Singurul reproș” al lui Prunea pentru Gâlcă după victoria clară a Rapidului: ”De ce nu?”
MediaFlux
Armata Româna avertizează populația. Străzile se vor umple de convoaie și echipamente militare
stirilekanald.ro
Câtă durere! Alina a murit în urma unei crize de astm bronșic. Tânăra de 30 de ani era mama unei fetițe de 7 ani: „Oamenii ca ea nu se uită ușor”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara