Noul ministru al Transporturilor, vânat de recuperatori

Actualul ministru al Transporturilor, Alexandru Nazare, a fost somat de o firmă de recuperare a creanţelor să plătească o datorie faţă de un operator de telefonie mobilă ca urmare a nerespectării unui contract pe vremea când era secretar de stat la Finanţe.
Romania TV
29 feb. 2012, 10:08
Noul ministru al Transporturilor, vânat de recuperatori

Numele lui Nazare figurează pe o listă de aproape 19.000 de clienţi transferaţi firmei de recuperare a creanţelor în prima parte a anului trecut, când actualul ministru era secretar de stat la Transporturi.

El spune că numele său apare pe lista de recuperare a creanţelor întrucât în perioada în care a fost secretar de stat la Ministerul Finanţelor şi-a portat numărul înainte de expirarea contractului pe care îl avea cu operatorul de telefonie mobilă.

Deoarece a renunţat la contract înainte ca acesta să expire, Nazare a acumulat datorii faţă de compania de telefonie mobilă.

„Am primit un număr de telefon de la Ministerul Finanţelor, dar nu mă suna nimeni pentru că toată lumea ştia numărul personal. Am solicitat atunci transferul numărului personal pe contract de serviciu. Am semnat pentru portabilitatea numărului, însă nu am ştiut, şi nici colegii care s-au ocupat de contract nu mi-au spus, că trebuie să plătesc daune pentru că am renunţat la contract înainte de perioada prevăzută. Aşa am apărut pe acea listă”, a declarat Nazare pentru MEDIAFAX.

El a mai spus că a primit o somaţie de plată, în urma căreia a achitat suma datorată.

Alexandru Nazare a fost secretar de stat în Ministerul Transporturilor din luna noiembrie 2010 până în februarie 2012, când a fost numit ministru în Cabinetul Ungureanu.

Anterior, el a ocupat în perioada aprilie-noiembrie 2010 poziţia de secretar de stat în Ministerul Finanţelor, unde a coordonat Autoritatea de certificare şi plată a fondurilor europene, Oficiul de plăţi şi contractare Phare, Direcţia generală pregătirea ECOFIN şi Direcţia generală legislaţie Cod Fiscal.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Istoricul mașinilor, arma secretă a dealerilor auto. Detaliul la care ar trebui să fie românii atenți. „Poate fi tăiată în două și să nu apară”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. România a pierdut o voce emblematică. Talentul său a fost unic
Playtech.ro
Servicii stomatologice decontate de CNAS în 2026. Ce tratamente poți face gratuit
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Dezvăluiri din ședința CCR: Judecătorul Gheorghe Stan, întors din concediu paternal pentru a susține trimiterea pensiilor speciale la CJUE
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj