Noul termen în procesul de insolvenţă al Realităţii Media a fost amânat

O nouă amânare în dosarul insolvenţei Realitatea Media. Procesul a ajuns la cel de-al 53-lea termen în decursul celor patru ani de când dosarul se află pe masa judecătorilor. În tot acest timp, avocaţii creditorilor au cerut urgentarea procedurilor, dar fără niciun rezultat.
Iulian Tudor
24 iun. 2015, 13:29
Noul termen în procesul de insolvenţă al Realităţii Media a fost amânat

Miercuri a avut loc un nou termen în procesul de insolvenţă al Realităţii Media. Instanța de judecată a decis să amâne pentru data de 4 noiembrie 2015 noua înfățișare în procesul Realitatea Media, demarat în urmă cu patru ani.

Din 2011 şi până în prezent, Realitatea TV a acumulat datorii la bugetul de stat de peste 22 de milioane de euro. Principalul creditor, SC GMG Media Box SRL, se află, de asemenea, în procedura insolvenţei în 2013.

Trustul Realitatea Media și-a cerut insolvența, dosarul fiind înregistrat pe 2 septembrie 2011 la Tribunalul București.

În urmă cu un an, cei de la Realitatea încă susţineau că nu au datorii, în ciuda evidenţei. La acea vreme, obiectiv.info nota: „Actualul patron al televiziunii Realitatea TV, Cozmin Guşă, a declarat că nu cunoaște amănunte despre situația la zi a datoriilor televiziunii. La rândul său, Florin Bercea, administratorul special al Realitatea TV a declarat că nu știe ce datorii are firma la buget”. Ignoranța celor doi (cei mai îndreptățiți să cunoască situația financiară a firmei) este cu atât mai curioasă cu cât directorul editorial de la Realitatea TV, simplu jurnalist, Rareş Bogdan, declara pe 14 ianuarie 2014, pentru Hotnews, că Realitatea și-a plătit integral datoriile la stat, căpătând statutul de „contribuabil model” „.

Datoriile au continuat să se strângă, iar Realitatea TV a continuat nestingherită să emită. Până în ziua de azi, datoriile la bugetul de stat au ajuns la 22 de milioane de euro, procesul de insolvenţă fiind amânat de fiecare dată de justiţie.

CITEŞTE ŞI: Realitatea Media, datorii uriaşe la stat

DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
„Lacrima lui Șumudică”. Sticluța cu care fanii FCSB fac mii de euro. Șumi: „Vă notific! Vreau banii!”
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. A fost un titan, un munte de talent. Toată lumea l-a iubit
Playtech.ro
Singurii pensionari care sunt scutiți de CASS, chiar dacă au pensii peste 3000 lei
Adevarul
Salvamar: „Am fluierat după un bărbat care înota departe de mal și a strigat la mine: «Ce fluieri, mă, ești la oi?». Adulții se cred dumnezei“
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Pensionarea la 69 de ani. Cine va munci mai mult
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
Cutremur astăzi în România! Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Ce avere are Ilie Bolojan. Câți bani câștigă lunar premierul României, de fapt
Capital.ro
Cea mai tristă veste despre Ion Iliescu. Din păcate, este adevărat. Spitalul Agrippa Ionescu a anunțat acum
StirileBZI
Dezastru în sănătate! Schimbările de la 1 august lovesc milioane de români. Cine pierde asigurarea medicală
stirilekanald.ro
Imagini sfâșietoare de la înmormântarea lui Valentin, bărbatul ucis de propriul cumnat. Familia este în șoc: „A continuat să-l lovească chiar și când era deja la pământ” O fetiță de 5 ani a rămas orfană de tată
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”