Djokovic – Federer, meci nebun în finala masculină de la Wimbledon. Sârbul a câştigat titlul, după 7 – 6, 1 – 6, 7 – 6, 4 -6, 13-12

Novak Djokovic - Roger Federer, în finala masculină de la Wimbledon 2019. LIVE SCOR. Roger Federer (locul 3 ATP) şi Novak Djokovic (locul 1 ATP) s-au înfruntat duminică în finala masculină a Wimbledon 2019, câştigătorul fiind decis în tie break-ul setului decisiv, la 12-12. Djokovic s-a impus după un meci de aproape 5 ore.

14 iul. 2019, 10:43

Novak Djokovic – Roger Federer, scor în finala de la Wimbledon 2019 LIVE SCOR:

7 – 6 în primul set, după 7-5 în tie break

1 – 6 în setul 3 după un joc superb al lui Federer

7 – 6 în setul 3, Djokovic preia conducerea la seturi după 7-4 in tie break

4 – 6 în setul 4, şi Federer aduce egalarea la seturi în finala de la Wimbledon. Ajungem în setul decisiv

13 – 12 în decisivul set 5, după un tie break castigat cu 7-3

Marea finală a durat aproape 5 ore. Diferenţa dintre cei doi a fost minimă.

Finală deosebit de interesantă la Wimbledon duminică, acolo unde Djokovic îşi apără titlul câştigat anul trecut în faţa unui Roger Federer în formă. Primul set a fost unul foarte frumos, în care cei doi jucători şi-au disputat game-uri lungi şi lovituri de senzaţie.

Finala de la Wimbledon va fi întâlnirea cu numărul 48 dintre cei doi sportivi. Novak Djokovic a reuşit să îl învingă pe Roger Federer în ultimele două finale de la Wimbledon pe care le-au disputat, în anul 2014 şi în 2015.

Novak Djokovic – Roger Federer, în finala masculină de la Wimbledon 2019. LIVE SCOR.

Novak Djokovic – Roger Federer este finala masculină a turneului de la Wimbledon. După spectacolul oferit de Simona Halep în finala fetelor, în fața Serenei Williams (6-2, 6-2), este de așteptat ca și cei doi mari campioni să facă spectacol în finala masculină.

Aceasta va fi a 48-a întânire dintre cei doi, scorul fiind de 25-22 în favoarea lui Novak Djokovic.

Novak Djokovic – Roger Federer, în finala masculină de la Wimbledon 2019. LIVE SCOR. În semifinal, Novak Djokovic (1 ATP) a trecut de spaniolul Roberto Bautista Agut (22 ATP), scor 6-2, 4-6, 6-3, 6-2. De cealaltă parte, Roger Federer a oferit un nou meci epic cu marele său rival, Rafael Nadal. Roger Federer s-a impus în fața lui Nadal, scor 7-6, 1-6, 6-3, 6-4.

Novak Djokovic – Roger Federer. Elvețianul, cel mai titrat jucător la Wimbledon

Rege încoronat la All England Club, Roger Federer caută succesul cu numărul 9. A mai câștigat pe iarba de la All England Club în 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012 şi 2017. De cealaltă parte, Novak Djokovic are în palmares 4 titluri de campion la Wimbledon: 2011, 2014, 2015 și 2018.