Nu doar clienţii PPC România, fostul ENEL, sau ENGIE, sunt nemulţumiţi. Facturi cu până la 1.000 de lei mai mari într-un oraş din România

Nu doar românii care au contracte la gaze cu PPC România, fostul ENEL, sau ENGIE, se plâng de facturile tot mai mari. Începând cu 1 ianuarie 2025, locuitorii din Ploiești racordați la sistemul centralizat de termoficare se confruntă cu o creștere semnificativă a costurilor pentru căldură și apă caldă.
Filip Stan
16 feb. 2025, 13:37
Nu doar clienţii PPC România, fostul ENEL, sau ENGIE, sunt nemulţumiţi. Facturi cu până la 1.000 de lei mai mari într-un oraş din România
Nu doar clienţii PPC România, fostul ENEL, sau ENGIE, sunt nemulţumiţi. Facturi cu până la 1.000 de lei mai mari într-un oraş din România

Consiliul Local Ploiești a aprobat majorarea prețului gigacaloriei de la 186,97 lei la 350 lei fără TVA, ceea ce înseamnă un tarif de 367,5 lei cu TVA inclus. Practic, ploieştenii plătesc pe facturi aproape dublu pentru căldura și apa caldă, ca urmare a reducerii subvenției pentru agentul termic și a creșterii prețului gigacaloriei, scrie observatorulph.ro.

Citeşte şi: Anunţul momentului pentru românii trecuţi de 40 de ani. Care sunt serviciile medicale gratuite la care au acces prin CNAS

„Vorbim aproape de dublarea facturilor, în condițiile în care subvenția a fost diminuată începând cu 1 ianuarie 2025. Locatarii de la bloc plătesc acum 367,5 lei/Gcal, cu TVA de 5% inclus, față de 196,32 lei/Gcal, cu TVA de 5% inclus. Facturile afișate acum, în februarie, includ costul la căldură pentru patru zile din luna decembrie 2024, când gigacaloria a fost de 186,97 lei/Gcal fără TVA, respectiv 196,32 lei/Gcal cu TVA de 5% inclus. În ianuarie sunt facturate numai 23 de zile cu 367,5 lei/Gcal. Prin urmare există riscul să avem facturi mult mai mari în următoarele luni de iarnă”, a explicat unul dintre administratorii de bloc din Ploiești.

Citeşte şi: Veşti bune pentru toţi pacienţii! Tratamentele decontate prin CNAS, îngheţate la nivelul din 2024

Decizia a fost luată în contextul în care Primăria Ploiești are datorii de peste 67,5 milioane de lei către furnizorul de energie termică, Termo Ploiești. Astfel, creşterea tarifelor este considerată necesară pentru a menține funcționarea sistemului de termoficare și pentru a acoperi datoriile acumulate. În consecință, pentru un apartament de trei camere, factura la căldură a ajuns la 703 lei, iar întreținerea totală depășește 1.000 de lei!

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out! FIFA, lovitură pentru FCSB și Universitatea Cluj după calificările istorice obținute de Capul Verde și Bosnia la CM 2026. Update
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Vârsta de pensionare ar putea crește până la 70 de ani. Cine e vizat
Playtech.ro
Bacalaureat 2026. Reguli pentru elevi: ce este interzis în sală și condițiile de promovare
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?