Nu o să mai bei cafea sau ceai în avion după ce o să citeşti asta. Incredibil cum este preparată

Cafea sau ceai în avion? Pas! O însoţitoare de zbor a făcut o dezvăluire care te va face să te gândeşti de două ori înainte să comanzi băuturi cu apă fierbinte în timpul zborului.
Iulian Tudor
17 ian. 2018, 08:17
Nu o să mai bei cafea sau ceai în avion după ce o să citeşti asta. Incredibil cum este preparată

În cele mai multe avioane, cafeaua servită de stewardese nu este preparată cu apă îmbuteliată, ci cu apa potabilă din aeronavă, scrie click.ro. Grav este că aceasta nu este întotdeauna o sursă sigură pentru sănătate.

Citeşte şi Medicii avertizează: ce să eviţi la micul dejun ca să nu ajungi pe patul de spital

Betty, o sterwardesă care lucrează pentru o importantă linie aeriană din America, a declarat pentru Vice că apa folosită pentru prepararea cafelei este aceeaşi care se foloseşte şi la toalete.

Sterwardesa care nu şi-a dezvăluit identitatea completă pentru a nu-şi pierde jobul i-a avertizat pe pasageri: „Nu beţi cafea în avion”, scrie Daily Mail.

Femeia a spus că recent s-au făcut teste pentru apa de la bordul aeronavei cu care zboară, iar aceasta conţinea bacteria E. coli. „Evitaţi să beţi apă în avion. Nu umpleţi sticlele copiilor cu apa de la robinet. Folosiţi doar apă îmbuteliată”, a mai spus aceasta.

Bacteriile ajung în apa din avion din cauza transportului. Potrivit unui studiu din anul 2015, există mai multe microorganisme în vehiculele pentru transportul apei decât în sursa de origine a apei. Aceste microorganisme ajung apoi în rezervoarele de apă ale avioanelor.

DailyBusiness
34 de studenți români afectați de interdicția SUA pentru studenții străini a Harvard
Spynews
Mihaela Prigoană, primele declarații la mai bine de jumătate de an de la moartea lui Silviu Prigoană: "L-am iubit cu tot sufletul..."
Bzi.ro
Avertismentul Cristinei Demetrescu pentru Nicuşor Dan: Luna neagră Lilith îl bântuie!
Fanatik.ro
Ce salariu trebuie să ai pentru un credit de nevoi personale de 20.000 de lei luat pe 3 ani în 2025. Cât e rata, de fapt, pe lună. Se aplică la Banca Transilvania, BCR, BRD, ING, CEC Bank sau Raiffeisen
Capital.ro
Regulă pentru gunoi. Românii trebuie obligatoriu să respecte. Nu contează dacă locuiești la sat sau oraș
Playtech.ro
Cele mai bune zile din lună pentru cumpărături la reduceri. Calendarul secret al ofertelor
DailyBusiness
Val de petiții online după alegerile prezidențiale. Anularea scrutinului, arestarea lui George SImion și Călin Georgescu, scoaterea AUR în afara legii și retragerea cetățeniei române pentru cetățenii moldoveni, câteva dintre cereri
Adevarul
Ce este Pangeea Ultima, cimitirul speciei umane. Ce spun cercetătorii despre momentul și modul în care omenirea va dispărea
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
Pe ce a cheltuit Irinel Columbeanu ultimii 600.000 de euro. Cine e femeia din umbră care îl ajută în prezent
Spynews
Horoscop sâmbătă, 23 mai 2025: Nativii Pești sunt pe cale să ia decizii importante
Evz.ro
România, în pragul falimentului! Treziți-vă!
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Ce se întâmplă în relația dintre Anamaria Prodan și Ronald Gavril
kanald.ro
El este șoferul de 28 de ani care a murit în accidentul de pe Centura de Nord a Craiovei. Acesta era un afacerist cunoscut în oraș
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță cea mai rece vară din ultimii ani, în România. Ce temperaturi vor fi în București
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut vocea de aur a folclorului. Nu va mai exista un cântăreț atât de bun: Și veșnicia se înclină pentru el
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Triunghiul amoros scandalos continuă. Impresara a aflat că milionarul se căsătorește cu amanta
stirilekanald.ro
Cine este șoferul de 28 de ani care a murit în accidentul de pe Centura de Nord a Craiovei. Era patronul unei cunoscute patiserii din oraș
Diana Sosoaca a rabufnit cand a aflat ca George Simion va contesta rezultatul alegerilor la CCR: „Hai sictir, Iuda!”
MediaFlux
Peste 5 milioane de români afectați. Mai e doar o lună
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce spune Nicușor Dan despre un viitor premier dat de PSD