CNN: „Nu pot respira”, ultimele cuvinte ale lui Khashoggi, în transcrierea unei înregistrări audio

"Nu pot respira" au fost ultimele cuvinte rostite de Jamal Khashoggi, după ce a fost atacat de un grup de asasini saudiţi în consulatul din Istanbul, potrivit unei surse implicate în ancheta privind uciderea jurnalistului Washington Post, relatează CNN.
Romania TV
10 dec. 2018, 04:47
CNN:

Sursa, care a citat o transcriere tradusă a unei înregistrări audio a ultimelor momente din viaţa lui Khashoggi, a declarat că este clar că uciderea acestuia în 2 octombrie nu a fost o încercare eşuată de a-l convinge să se întoarcă în Arabia Saudită, ci executarea unui plan premeditat de a-l asasina.

În timpul operaţiunii, sursa îl descrie pe Khashoggi luptând împotriva unui grup de oameni hotărâți să-l omoare.

„Nu pot respira”, a repetat de mai multe ori Khashoggi, înainte de a fi ucis. Citește și: Audiere BOMBĂ la Parchetul General – Carmen Iohannis, chemată luni să dea explicații în fața procurorilor

Transcrierea notează că se auzeau mai multe sunete, iar corpul lui Khashoggi era dezmembrat cu ajutorul unui fierăstrău, în timp ce presupușii făptași erau sfătuiți să asculte muzică pentru a acoperi zgomotele.

Potrivit sursei, transcrierea sugerează că au fost făcute o serie de apeluri telefonice privind progresele operaţiunii. Oficialii turci consideră că apelurile au fost adresate unor persoane de rang înalt de la Riyad.

Unele dintre detaliile din transcriere văzute de sursa CNN au apărut în rapoartele anterioare ale conținutului înregistrării. Dar acesta este cel mai amplu raport al transcrierii care a fost publicat până acum.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
”Mi s-a spus că aș mai avea 2-3 ani de trăit”. Mărturii cutremurătoare ale unei campioane europene care a aflat că are cancer la doar 33 de ani
Capital.ro
Undă verde pentru tranzacția anului. Pavăl Holding poate prelua Carrefour România
Playtech.ro
Tranzacția anului în retail: frații Pavăl cumpără Carrefour România. Ce înseamnă pentru clienți preluarea supermarketurilor
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
PAPARAZZI Mirel Rădoi a lăsat fotbalul pentru un meci de padel cu fiul său și doi jucători de la Universitatea Craiova! După partidă, discuțiile au continuat acasă la antrenor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?