Nuclearelectrica opreşte Unitatea 1 a Centralei de la Cernavodă

Nuclearelectrica va opri planificat, vineri, reactorul 1 al centralei de la Cernavodă, pe perioada sistării activităţii urmând să fie derulate, printre altele, operaţiuni de întreţinere, inspecţii şi testări, informează Mediafax.
Romania TV
03 mai 2012, 09:39
Nuclearelectrica opreşte Unitatea 1 a Centralei de la Cernavodă

Desincronizarea de la Sistemul Energetic Naţional va avea loc în noaptea de vineri spre sâmbătă.

„În perioada opririi planificate se vor efectua activităţi din programul de întreţinere preventivă şi corectivă care include verificarea şi repararea echipamentelor; programul de inspecţii obligatorii; programul de testare obligatorie, conform cerinţelor CNCAN, care se poate efectua numai cu centrală oprită; programul de implementare a modificărilor de proiect pe anumite sisteme/echipamente/componente”, se arată într-un comunicat al companiei de stat.

Lucrările vor fi executate în condiţiii de siguranţă pentru personalul centralei, public şi mediu înconjurător, conform procedurilor aprobate utilizate la CNE Cernavodă, potrivit sursei citate.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
”Săracul, e din alt film”. Filipe Coelho, aspru criticat după ce a calificat-o pe Universitatea Craiova în finala Cupei României: ”Schimbări catastrofale!”
Capital.ro
Anunț pentru mii de angajați români. Premierul Ilie Bolojan a anunțat ce se întâmplă cu salariile și sporurile: Am avut o primă analiză
Playtech.ro
Ţara în care se află mulţi români va deveni cel mai îndatorat stat din zona Euro. Ce înseamnă asta pentru cei din diaspora
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Tudor Gheorghe după ce a ajuns de urgență la spital! Maestrul a fost, în cele din urmă, externat
iamsport.ro
Ion Țiriac: ”I-aș da ușor 10.000.000 de euro”
MediaFlux
Președintele Nicușor Dan cheamă la Cotroceni partidele. Urmează noi dezbateri privind soarta Guvernului (SURSE)
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara