Numărul restanţierilor la bănci a atins un nou record. Cum vor băncile să recupereze pierderile

Potrivit datelor băncii naţionale, numărul de restanţierilor la bănci a ajuns la un maxim istoric, de aproape 740 de mii de persoane. Şi valoarea ratelor neplătite creşte fără încetare. Ca să compenseze pierderile, băncile scumpesc creditele.
Romania TV
07 dec. 2012, 07:53
Numărul restanţierilor la bănci a atins un nou record. Cum vor băncile să recupereze pierderile

Luna octombrie a fost una proastă pentru bănci, pentru că încă 12000 de români nu s-au mai prezentat la întânirea stabilită pentru plata ratelor. Astfel, numărul românilor restanţieri la bănci a ajuns la numărul record de 738000.

Odată cu creşterea numărului de restanţieri a crescut considerabil şi valoarea totală a ratelor restante, ajungând la 9,2 miliarde de lei. Ratele neplătite înseamnă pentru bănci pierderi, care ar trebui acoperite de undeva, motiv pentru care împrumuturile s-au scumpit.

Spre exemplu, în iunie românii se puteau împrumuta în lei cu o dobândă medie de aproximativ 11%, în timp ce luna octombrie a adus pe piaţă o dobândă medie de 12,3%. Analiştii financiari consideră că dobânda la lei va creşte şi mai mult în perioada următoare.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Cauzele dezastrului de la CFR Cluj: “Are mercenari chinezeşti! Pe Mandorlini îl preocupă mai mult ce spune Şumudică”
Capital.ro
Cristela Georgescu, în locul lui Călin Georgescu la prezidențiale. Gigi Becali dezvăluie întregul plan
Playtech.ro
ilonul 2 de pensii: până când se mai poate retrage întreaga sumă acumulată
Adevarul
Dezamăgirea unui cuplu britanic după 9 ani în Bulgaria: „Pensionarea de vis s-a transformat în coșmar. Am fost aproape omorâți de sistemul medical”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Cum și-a prevestit sfârșitul gravida care a murit în explozia din Rahova. Mama tinerei a făcut dezvăluiri sfâșietoare: "Sună-mă să vezi dacă mă mai trezesc!"
Cancan.ro
O milionară din România, victimă în blocul groazei! Ce ”fabrică de bani” se afla la etajul 5, lângă apartamentul pulverizat al avocatei Vasilica Enache
iamsport.ro
FCSB sau Steaua? Tanczos Barna a spus cine crede că a continuat tradiția
MediaFlux
„Asta înseamnă să fii mafiot”: Pe Giovani Becali îl dă frigul afară din casă! Și-a cumpărat calorifer electric „de firmă” de la Dedeman FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
VIDEO Declarații dureroase după moartea gravidei care locuia în blocul unde s-a produs explozia. Va fi îngropată înainte de nuntă, în mireasă: „Nu are ce să mai îmbrace, o punem deasupra”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi