Nuţu Cămătaru, lăsat în libertate. Magistraţii Judecătoriei Sectorului 4 au decis să fie plasat în arest la domiciliu

Decizie-surpriză a judecătorilor în cazul celui mai temut interlop din România. Magistraţii Judecătoriei Sectorului 4 au decis ca Nuţu Cămătaru să fie plasat în arest la domiciliu, în dosarul de violenţă contra unui alt clan din Bucureşti.
Filip Stan
25 apr. 2016, 05:37
Nuţu Cămătaru, lăsat în libertate. Magistraţii Judecătoriei Sectorului 4 au decis să fie plasat în arest la domiciliu

Nuţu Cămătaru ar trebui să-şi execute arestul într-o locuinţă dintr-un sat din Ilfov, la 50 de kilometri distanţă de Capitală. Decizie nu este însă definitivă.

Şi fratele său, Sile Cămătaru, a primit acceptul judecătorilor pentru a fi plasat în arest la domiciliu, dar acesta mai este cercetat şi într-un dosar de proxenetism.

Vezi şi: Harta clanurilor care ţin Capitala SUB TEROARE. Cei mai PERICULOŞI INTERLOPI din Bucureşti

Nuțu Cămătaru și Sile Cămătaru au fost condamnați în februarie de Curtea de Apel București la cinci ani și cinci luni închisoare, respectiv șapte ani închisoare, într-un nou dosar.

Frații Ion Balint zis „Nuțu Cămătaru” și Vasile Balint zis „Sile Cămătaru” au fost condamnați vineri de Curtea de Apel București la cinci ani și cinci luni închisoare, respectiv șapte ani închisoare, într-un dosar în care au fost trimiși în judecată de DIICOT pentru infracțiuni de violență.

De asemenea, liderul clanului „Sportivilor”, Radu Cristian Roșca zis „Roșca”, a primit 12 ani închisoare, în urma contopirii cu pedepse primite în alte dosare.

Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

Frații Ion Balint zis „Nuțu Cămătaru” și Vasile Balint zis „Sile Cămătaru”, precum și liderul clanului „Sportivilor”, Radu Cristian Roșca zis „Roșca”, au fost trimiși în judecată în iulie 2013, alături de alți 51 de interlopi, pentru săvârșirea de infracțiuni de violență.

Procurorii DIICOT au destructurat la acea vreme două dintre cele mai importante grupări infracționale constituite pe raza municipiului București și a județului Ilfov.

Grupările infracționale organizate, cunoscute sub denumirile „Cămătarii” și „Sportivii”, erau specializate în săvârșirea de infracțiuni de violență — șantaj, cămătărie, tentativă de omor calificat și omor deosebit de grav, ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea ordinii și liniștii publice, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, uz de armă letală fără drept.

Potrivit anchetatorilor, activitatea membrilor grupărilor s-a desfășurat pe două paliere infracționale. Astfel, în perioada 2008 — 2012, membrii celor două grupări rivale au provocat în spațiul public conflicte stradale în care s-au folosit inclusiv arme de foc, în scopul asigurării supremației la nivel infracțional în municipiul București, situații ce au avut drept consecință directa punerea în primejdie a vieții și integrității corporale a mai multor persoane.

Citeşte şi Fraţii Cămătaru, vedete la Hollywood. Sile şi Nuţu sunt personaje în ultimul film al lui Bruce Willis

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Gigi Becali rupe tăcerea despre plecarea lui Rădoi la Gaziantep: „Mi-a zis că și-a dat cuvântul! Ți-e rușine mai tare de ei sau de nașul tău? Sper, totuși, să nu plece”
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
De ce s-au ieftinit benzina și motorina. Cât va dura scăderea şi ce urmează. Preţurile de azi la pompă
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Cel mai mare obstacol pentru Gică Hagi la națională? ”Regele”, avertizat de un fost coleg din Generația de Aur: ”Având în vedere asta, îi va fi greu”
MediaFlux
Acești români NU vor mai plăti impozit pe clădiri. Cea mai bună veste
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj