O campioană mondială la canotaj, răpusă de boală. Camelia Conţu riscă să paralizeze VIDEO

Cândva aducea medalii de aur în ţară, dar acum se chinuie să supraveţuiască unei boli. O sportivă din Iaşi, campioană mondială la canotaj, se luptă de 14 ani cu o boală care i-a întrerupt prematur cariera sportivă. Camelia Conţu are acum o pensie de handicap care abia depăşeşte 200 de lei, bani care nu-i ajung pentru tratamente.
Romania TV
25 aug. 2012, 07:36
O campioană mondială la canotaj, răpusă de boală. Camelia Conţu riscă să paralizeze VIDEO

Camelia Conţu a fost o sportivă importantă a anilor ’90. Prima medalie a câştigat-o la doar 13 ani. Iar în 1997, în Belgia, a devenit campioană mondială la canotaj. La doar 19 ani, însă, cariera sportivei a fost întreruptă de o boală cruntă: encefalită şi risc de paralizie.

Până acum am tăcut din respect pentru sport, pentru antrenori. Şi acum am ajuns cam la limită cu situaţia materială şi cu sănătate. Nu mai rezist practic cu durerile„, a spus sportiva.

Camelia a avut deja două operaţii la coloană. În fiecare zi, însă, are dureri groaznice pe care le poate suporta doar cu injecţii. „Până în ultima clipă am sperat să fie doar ceva trecător, să mă pot opera. Visul meu a fost să ajung campioană olimpică. Nu mi-am imaginat nicio secundă că o să ajung aşa”, a mai spus Camelia.

După o carieră de excepţie, tânăra primeşte doar o pensie de handicap de 234 de lei şi un mic ajutor de la Clubul Sportiv din Iaşi. Însă, tratamentul lunar costă 3000 de lei, bani pe care nu îi are.

Camelia spune că fără ajutorul mamei sale şi a prietenilor nu ar fi reuşit să supraveţuiască. Când a văzut că boala avansa a căutat ajutor chiar şi în străinătate. „Acolo am găsit înţelegere la Crucea Roşie, pentru că sunt foarte scumpe tratamentele şi consultaţiile. Mi s-a spus de atunci că starea mea se înrăutăţeşte, dar eu nu am vrut să accept. E foarte greu pentru un sportiv de performanţă care a alergat atât de mult”, a adăugat Camelia.

Dacă în urmă cu câţiva ani, Camelia visa să devină campioană olimpică, acum sportiva nu-şi mai doreşte decât să poată merge normal.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Harta oficială a drumurilor pe care ești verificat automat de rovinietă. E bine să știi lista punctelor fixe de control din București și alte județe ale țării
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A strălucit asemeni soarelui în teatru și în film. Faima ei a trecut granițele
Playtech.ro
Partenera lui Nicușor Dan are un job de top! Salariul pe care l-ar vrea oricine în România
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
Bomba despre originea COVID-19. Studiul exploziv care zdruncină teoria Chinei și rescrie începutul pandemiei
wowbiz.ro
Vești crunte despre fiul lui Ionel Ganea! Medicii au făcut anunțul cutremurător despre micuțul de doi ani, în urma accidentului de proporții, provocat chiar de tatăl lui. L-au resuscitat, a fost băgat în operație de urgență, dar ulterior...
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Prețul la medicamente va exploda. Gaură mare în buzunarele românilor
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Culiță Sterp, implicat într-un accident pe autostrada. În ce stare se află artistul
Cancan.ro
Un celebru artist a dezvăluit că suferă de cancer în stadiul 4: 'Acum câteva săptămâni am ajuns la spital' 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii cu pomi în curte. Trebuie să anunți primăria cu 48 de ore înainte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Fiul lui Ionel Ganea se zbate între viață și moarte. Micuțul se află în comă indusă, iar medicii sunt rezervați: "Este ventilat mecanic"
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru românii care au muncit 10 ani în grupe de muncă! Cum se face de fapt calculul
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
”Străinii mi-au dezvăluit traumele de familie” – ce se întâmplă într-o ședință de constelații familiale