O cantitate de aproape 10 milioane de țigări a fost găsită la Turnu Măgurele, într-un TIR

O cantitate impresionantă de aproape 10 milioane de țigări a fost descoperită la punctul de trecere a Frontierei Turnu Măgurele, într-un TIR.
Filip Stan
14 mai 2024, 14:41
O cantitate de aproape 10 milioane de țigări a fost găsită la Turnu Măgurele, într-un TIR

O cantitate uriașă de aproape 10 milioane de țigări a fost găsită de inspectoii vamali și de polițiștii de frontieră la Punctul de Trecere a Frontierei Turnu Măgurele. Țigărle nu aveau marcaj fiscal, iar marfa era depozitată într-un camion înmatriculat în Bulgaria.

Inspectorii vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Turnu Măgurele – Direcția Regională Vamală Craiova, împreună cu polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Turnu Măgurele, au descoperit cantitatea de 9.900.000 țigări, fără marcaje fiscale, într-un camion înmatriculat în Bulgaria.

Citește și: Noua metodă de escrocherie care îi lasă pe români fără bani. Un bărbat a pierdut în 3 zile 30.000 de lei

Ce valoare au pachetele de țigări găsite de autorități la Turnu Măgurele

În urma controalelor efetuate de autorități, în camion s-a descoperit cantitatea impresionantă a țigaretelor nedeclarate și fără timbru fiscal. Șoferul, de origine bulgară, a negat că ar ști ceva despre prezența acestora în camion. Valoarea țigărilor este estimată la peste 13,6 milioane de lei, conform Autorității Vamale Române.

„Inspectorii vamali din cadrul Biroului Vamal de Frontieră Turnu Măgurele – Direcţia Regională Vamală Craiova, împreună cu poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Turnu Măgurele, au descoperit cantitatea de 9.900.000 ţigări, fără marcaje fiscale, într-un camion înmatriculat în Bulgaria, care circula pe ruta Turcia – Polonia. Ţigările au o valoare estimativă de 13.612.500 lei, iar şoferul nu a prezentat pentru acestea niciun document de provenienţă”, se arată într-un comunicat al Autorităţii, potrivit AGERPRES.

Citește și: Modificări uriașe pentru șoferi! Motivul pentru care semaforul va avea 4 culori! Cum va fi aplicată noua regulă și de când intră în vigoare

 

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Mihai Stoica, ultimatum pentru Daniel Bîrligea după un nou gest controversat: „Va sta în tribune până o să-i crească rădăcini! Te ia la mișto Mihăilă, nici atât nu realizezi?”. Update exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Nicușor Dan are dosarul deja la Cotroceni: Am strâns mult, nu e biografie de om normal
Playtech.ro
Cine poate contesta certificatul de moștenitor. Cum se procedează
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Se fac angajări! Salariile trec de 4.000 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume