O comisie a Camerei Reprezentanţilor susţine că nu sunt dovezi despre colaborarea lui Donald Trump cu Rusia

Comisia pentru Informaţii din Camera Reprezentanţilor a dispus încheierea anchetei privind ingerinţele Rusiei, stabilind că nu au existat acţiuni coordonate ale echipei de campanie a preşedintelui Donald Trump cu Moscova.
Filip Stan
27 apr. 2018, 17:04
O comisie a Camerei Reprezentanţilor susţine că nu sunt dovezi despre colaborarea lui Donald Trump cu Rusia

„Chiar dacă membrii Comisiei nu au găsit dovezi că echipa de campanie a lui Donald Trump a avut contacte, s-a coordonat sau a participat la o conspiraţie cu agenţii guvernamentale ruse, investigaţia a depistat acţiuni neinspirate ale echipelor de campanie ale lui Donald Trump şi Hillary Clinton. Spre exemplu, întâlnirea din iunie 2016, în Turnul Trump, între membri ai echipei de campanie a lui Donald Trump şi un avocat rus care afirma în mod fals că avea informaţii compromiţătoare despre echipa de campanie a lui Hillary Clinton; această întâlnire demonstrează o acţiune neinspirată”, precizează raportul Comisiei pentru Informaţii din Camera Reprezentanţilor.

„De asemenea, Comisia a constatat laudele lansate periodic de echipa lui Trump pentru WikiLeaks şi comunicări cu această organizaţie străină ostilă, aceste acţiuni fiind incompatibile cu interesele de securitate naţională ale SUA”, se arată în raport, potrivit Mediafax.

Potrivit raportului, şi echipa de campanie a lui Hillary Clinton a căutat informaţii compromiţătoare despre Donald Trump la surse ruse.

Citeşte şi Christopher Wylie: Cambridge Analytica a fost construită pentru a fi o maşinărie de propagandă

Biroul Federal pentru Investigaţii (FBI), Senatul SUA şi Camera Reprezentanţilor anchetează cazul ingerinţelor Rusiei în campania electorală şi presupuse contacte între apropiaţi ai preşedintelui Donald Trump şi oficiali ruşi, iar procurorul special Robert Mueller coordonează investigaţiile. Cel puţin trei membri ai fostei echipe de campanie electorală a preşedintelui Donald Trump – Paul Manafort, Rick Gates, George Papadopolous – sunt inculpaţi în investigaţia din SUA privind ingerinţele Rusiei, informează Mediafax.

Partidul Democrat din Statele Unite a intentat un proces împotriva Rusiei, echipei de campanie electorală a preşedintelui Donald Trump şi site-ului WikiLeaks, denunţând o presupusă conspiraţie pentru perturbarea scrutinului prezidenţial desfăşurat în SUA în 2016.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Destinul stadioanelor Generaţiei de Aur. Ce s-a ales de arenele pe care România a scris istorie la CM 1994
Capital.ro
Economia României se îndreaptă spre prăpastie. Radu Georgescu a lansat un avertisment pentru populație: Suntem pe primul loc în Europa la toate capitolele negative
Playtech.ro
Probleme pentru turiștii români în aeroportul din Hurghada. Ce bancnote pot fi refuzate. Totul despre viză, bani și schimb valutar
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil ce a descoperit o familie din Botoșani în pâinea cumpărată de la magazin. A depus imediat plângere la Protecția Consumatorului
iamsport.ro
A fost nevoit să renunțe la națională pentru că a refuzat să devină membru de partid: ”Se făceau presiuni mari și nu am acceptat!”
MediaFlux
Recrutare masivă în Armata Română. Anunțul Ministrului Apărării
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți