O fabrică istorică se reprofilează și salvează angajații de la concedieri. Locurile de muncă nu mai sunt în pericol

O fabrică celebră, cu experiență în producerea de trenuri, se reprofilează și va produce tancuri, până cel târziu în anul 2027, ca parte a unui acord încheiat miercuri, 5 februarie 2025, între grupul franco-german de armament KNDS și producătorul francez de căi ferate Alstom.
Irina Dumitrescu
07 feb. 2025, 10:26
O fabrică istorică se reprofilează și salvează angajații de la concedieri. Locurile de muncă nu mai sunt în pericol
imagine cu rol ilustrativ

O fabrică istorică de trenuri din Germania va construi tancuri în viitor, ca parte a unui acord încheiat recent între grupul franco-german de armament KNDS și producătorul francez de căi ferate Alstom, notează Deutsche Welle.

Unitatea de producție care a anunțat că se reprofilează se află în orașul Görlitz din estul Germaniei. Această uzină produce material de cale ferată de peste 175 de ani, încă din perioada Imperiului German. De asemenea, fabrica va construi și vagoane de tren double-deck (cu etaj) până anul viitor, pentru a satisface comenzile restante din Germania și Israel.

Citește și Cea mai mare investiţie străină din istoria României. Fabrica din Oradea aduce peste 650 de milioane de euro în ţara noastră

„În loc de vagoane de tren, aici vor fi fabricate piese pentru industria de apărare începând de anul viitor”, a specificat cancelarul german Olaf Scholz. Potrivit premierului Germaniei, este „o veste foarte bună că locurile de muncă din industrie vor fi păstrate chiar dacă Alstom părăsește Görlitz”.

Din anul 2027, fabrica din orașul Görlitz va produce piese pentru tancul de luptă principal Leopard 2 al Rheinmetall, vehiculul de luptă al infanteriei Puma și vehiculul blindat de luptă Boxer. Totodată, în urma reprofilării fabricii, aproximativ 580 din cei 700 de angajați își vor găsi un loc de muncă în continuare la Alstom sau KNDS.

Vezi și Fabrică de electromecanice din România, vândută unei firme din Germania

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Marius Șumudică a vorbit despre posibilitatea de a reveni la Rapid din vară: „Mereu am avut o relaţie bună cu domnul Şucu”
Capital.ro
Regulă la bloc. Asociațiile de proprietari nu mai pot spune „nu”. Ce obligații apar chiar dacă nu sunt scrise clar în lege
Playtech.ro
Motivul pentru care zborurile din București sunt mai scumpe decât cele din capitalele alăturate. Diferențele de preț sunt însemnate
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
Tradiții în Miercurea Luminată. Cum putem evita „nunta șoarecilor” în casa noastră
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj