CUTREMURĂTOR. O FAMILIE de 10 persoane a dispărut în accidentul aviatic din MALI

Printre pasagerii avionului Air Algerie care s-a prăbuşit, joi, în Mali, se aflau mai multe familii, între care şi una de francezi care număra nu mai puţin de 10 persoane. Mulţi dintre pasageri mergeau în vacanţă, alţii în călătorii de afaceri.
Ionela Marcu
25 iul. 2014, 15:00
CUTREMURĂTOR. O FAMILIE de 10 persoane a dispărut în accidentul aviatic din MALI

10 membri ai unei familii se aflau la bordul avionului Air Algerie care s-a prăbuşit în Mali.

Familia Reynaud – bunicii,  alături de cei doi fii şi de soţiile acestora, împreună cu cei patru copii, se întorceau acasă după ce îşi vizitaseră rudă care se măritase în Burkina, scrie Le Figaro. Bunicii erau divorţaţi şi locuiau în Lion şi Lorette. Fiii lor şi familiile locuiau în Chambéry şi Gex.

«Nathan, unul dintre copii, şi-a rupt piciorul şi se gândeau să anuleze călătoria. Trebuiau să vină în vacanţă la noi, fiul meu îi aştepta… nu au mai venit„, a declarat Dauphiné Libéré, o prietenă a familiei.

Prietenii copiilor au creat mai multe pagini pe Facebook prin care vor să le aducă un omagiu.

116 persoane au murit în accidentul aviatic din Mali. La bordul avionului prăbuşit se aflau 54 de francezi. Potrivit unei liste publicate de presa internaţională, la bordul avionului nu se afla nici un român.

AVION PRĂBUŞIT în Mali. NICIUN ROMÂN nu se regăseşte pe LISTA pasagerilor

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean, a declarat vineri, la România TV, că planează o incertitudine asupra informaţiei cu privire la prezenţa cetăţeanului român la bordul aeronavei care s-a prăbuşit joi, în Mali.

„Astăzi, autorităţile algeriene, prin intermediul unui oficial al ministerului algerian de Externe, a comunicat ambasadei noastre că revin asupra informaţiei oficiale că a existat un român în aeronavă. Există o serie de contradicţii cu privire la numărul şi cetăţenia pasagerilor avionului. Aşa cum am precizat şi ieri, avem acelaşi tip de informaţii din partea autorităţilor din Burkina Faso, care inclină a spune că nu există un român pe lista de pasageri. Am făcut apel ca mai multe ambasade ale României, şi cea din Alger, şi Senegal, şi Paris şi Madrid, să facă toate demersurile să investigheze acest aspect relevant”, a declarat vineri ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean.

Primele imagini cu epava avionului Air Algerie, care s-a prăbuşit în Mali VIDEO

Un avion Air Algerie s-a prăbuşit joi în nordul Mali. Zona unde se află resturile avionului a fost reperată datorită unei drone de observaţie Reaper a armatei franceze, cu baza la Niamey, a precizat vineri Ministerul Apărării.

Avionul a decolat în noaptea de miercuri spre joi de la Ouagadougou, cu 110 pasageri şi şase membri ai echipajului, cu destinaţia Alger. Aeronava a dispărut de pe radare la 50 de minute de la decolare.


DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Iubita lui Adrian Kreiner, îndepărtată din firmă și lăsată fără bani. Dezvăluiri din culise după reținerea Adrianei Viliginschi
Capital.ro
Un nou partid în România, cu Călin Georgescu președinte. 2 nume mari vor lipsi sigur din el: L-au folosit și trădat
Playtech.ro
Certificatul de cazier judiciar electronic în 2026. Cum îl obții gratuit, pașii pe care trebuie să îi urmezi
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
Prunea a spus ce suspendări vor încasa Bergodi și Cordea după scandalul de la CFR - U Cluj: ”Facem pariu!”
MediaFlux
Sfaturile medicale de pe TikTok, Facebook sau Instagram îți pot pune viața în pericol!
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj