O femeie a decedat în avion chiar la plecarea din Tenerife. Însoțitorii de zbor au încercat să o resusciteze însă lupta lor a fost în zadar

Panică la bordul unui avion. La circa trei ore de la momentul decolării, o femeie a început să se simtă rău. Aceasta s-a stins din viață, în ciuda eforturilor depuse de însoțitorii de zbor.
Alina Costache
04 apr. 2023, 11:21
O femeie a decedat în avion chiar la plecarea din Tenerife. Însoțitorii de zbor au încercat să o resusciteze însă lupta lor a fost în zadar

O situație extrem de neplăcută a avut loc la bordul unui avion care decolase din Tenerife, care ar fi trebuit să ajungă în Manchester, Marea Britanie. O femeie a leșinat pe parcursul zborului și ulterior a decedat. Avionul a fost nevoit să aterizeze de urgență, a informat publicația The Sun.

Citește și: Alimentele pe care să nu le mănânci niciodată în avion. Care este explicația specialiștilor

La circa trei ore de la momentul decolării, o femeie a început să se simtă rău, iar unul dintre pasageri, un bărbat, a ajutat-o să ajungă până la toaleta aeronavei.

„La câteva ore de la începutul zborului, un bărbat a ajutat o femeie să ajungă la toaletă. Părea să nu fie într-o stare prea bună. Însoțitorii de zbor au discutat cu cei doi și, la un moment dat, a trebuit să o întindă (n.r. pe femeie) în fața ușilor unde sunt scaunele cu spațiu suplimentar pentru picioare. Ea a fost întrebată cât de rău se simte, astfel încât însoțitorii de zbor să poată transmite pilotului”, a declarat un pasager pentru Manchester Evening News.

Femeia care a leșinat în avion s-a stins din viață

Bărbatul a mai explicat faptul că însoțitorii de zbor au încercat să facă apel la orice personal medical care s-ar fi aflat la bord, în ideea în care să îi poată oferi femeii ajutor. Avionul a fost nevoit să facă un viraj brusc, dat fiind că a trebuit să aterizeze de urgență.

Persoana care a lesinat a fost resuscitată timp de o oră de către membrii echipajului, însă din păcate aceștia nu au avut succes. Pe aeroportul Cornwall din Newquay se aflau deja două ambulanțe, care au preluat-o pe femeie și au transportat-o de urgență la spital.

Ulterior, avionul a decolat din nou și a ajuns la destinația planificată, Manchester, Marea Britanie.

Membrii echipajului au confirmat că femeia a decedat și le-au mulțumit pasagerilor pentru ajutorul acordat în încercarea de a o salva.

Citește și: Panică la bord! Un avion a aterizat de urgență pe Aeroportul Otopeni, după ce pilotului i s-a făcut rău

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Sava a luat decizia finală: vine la U Craiova? Anunțul făcut de tatăl său
Capital.ro
Salarii de până la 3.600 de euro pentru românii care vor să lucreze în străinătate. Domeniile în care se fac angajări
Playtech.ro
Românii care pot circula fără centură în 2026. Lista completă a bolilor acceptate prin lege, aşa nu primesc amendă
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România se pot infecta
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece