O femeie de 134 de ani, cea mai în vârstă persoană din lume

Guvernul chinez susţine că Almihan Seyiti, în vârstă de 134, este cea mai bătrână persoană din ţară. Dacă documentele femeii sunt reale, aceasta ar putea fi cea mai vârstnică persoană din lume. 
Romania TV
28 iun. 2020, 10:24
O femeie de 134 de ani, cea mai în vârstă persoană din lume

Almihan Seyiti din Uighur s-ar fi născut în 1886, iar zilele trecute şi-ar fi sărbătorit cea de-a 134-a aniversare, potrivit dailymail.

Presa locală a difuzat un filmuleţ de la petrecerea dată în cinstea doamnei Seyiti. Aceasta apare înconjurată de familie şi de prieteni.

De asemenea, pe reţelele de socializare circulă o fotografie cu un act de identitate al femeii care îi arată data naşterii.

Se spune că Almihan Seyiti a trăit peste trei secole și a trăit două războaie mondiale. Femeia s-a căsătorit în 1903, atunci când avea doar 17 ani. Potrivit China News, doamna Seyiti şi soţul ei au adoptat un băiat şi o fată.

Soţul femeii a murit în 1976, iar fiul celor doi a murit la vârsta de 36 de ani. Acum, femeia locuiește împreună cu fiica ei.

 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Cum a trăit Gigi Becali succesul Universității Craiova? „Și-a dat seama că e departe de ei”
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Urmează o nouă minivacanță pentru elevi în luna iunie. Elevii vor merge la școală doar trei zile
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tânărul din Arad suspect de hantavirus a fost confirmat pozitiv. Opt contacți ai pacientului, izolați pentru 21 de zile
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Infecția cu hantavirus din România nu se transmite de la om la om ci este tulpina transmisă de rozătoare, confirmă Institutul Cantacuzino
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi