O jurnalistă de la Realitatea Plus a cedat! Și-a dat demisia după șase ani pentru că nu mai suporta să-l promoveze pe Călin Georgescu: „Nu am nicio chemare să-l scriu ‘președintele ales’”

O jurnalistă a site-ului Realitatea Plus, Monica Vasilescu, a anunțat că a decis să își dea demisia după șase ani, din motive care țin de politica editorială.
Irina Dumitrescu
24 ian. 2025, 09:43
O jurnalistă de la Realitatea Plus a cedat! Și-a dat demisia după șase ani pentru că nu mai suporta să-l promoveze pe Călin Georgescu: „Nu am nicio chemare să-l scriu 'președintele ales'”
Jurnalista Monica Vasilescu și-a dat demisia de la Realitatea Plus

Monica Vasilescu a anunțat joi, 23 ianuarie, că a decis să încheie colaborarea cu site-ul Realitatea Plus, după șase ani, din motive care țin de politica editorială. Este cunoscut faptul că postul îl promovează constant pe fostul candidat la prezidențiale Călin Georgescu, care a câștigat turul 1 pe 24 noiembrie 2024, după care Curtea Constituțională a anulat procesul electoral.

Citește și: Demisie-ȘOC în televiziune! O prezentatoare-vedetă a rupt contractul cu Antena după 11 ani: „A venit timpul pentru o nouă etapă în cariera mea”

Jurnalista a subliniat că încetarea colaborării cu Realitatea a venit ca urmare a faptului că nu are „nicio chemare” să scrie știrile folosind formularea „președintele ales”.

„Am încheiat colaborarea cu Realitatea.net după 6 ani! Motivul este Călin Georgescu! Nu am nicio chemare să-l scriu “președintele ales”, așa cum îi place lui să ceaușească pentru unii adormiți în neștiință. Nu îmi bat joc de mine și de munca mea”, a scris ziarista pe Facebook, fără să ofere alte detalii.

Citește și: Demisie neaşteptată în televiziune, a anunţat ruperea contracului pe Facebook: „E mai bine aşa”

Jurnalista a dezvăluit, ulterior, că șefii de la site le-au cerut în mod explicit redactorilor să folosească această formulare în știrile pe care le fac și că ea a fost singura care nu a acceptat. Solicitarea șefilor ar fi venit după 1 ianuarie, scrie libertatea.ro.

„Am aflat de pe Facebook-ul ei despre această decizie. Nimeni nu i-a sugerat vreodată să scrie ceva împotriva propriei conștiințe. Fiecare își alege drumul în viață”, au declarat șefii din Realitatea, potrivit sursei citate.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Sportivul cu cancer cerebral în fază terminală a ajuns în finala unei competiții importante: ”Mi-am atins obiectivul principal”
Capital.ro
Se pregătesc noi scumpiri la carburanți? Dumitru Chisăliță: „Percepția poate deveni mai puternică decât realitatea”
Playtech.ro
Locul de muncă oferă siguranță, dar nu și viitor. Ce îi sperie cel mai mult pe angajații români în 2026
Adevarul
Festivalul care aduce în doar 4 zile 100 de milioane de euro unui oraș românesc. Dubai l-a importat deja, urmează Columbia și Japonia
wowbiz.ro
Monica Pop a suferit un AVC! Anunțul îngrijorător a fost făcut chiar de medicul oftalmolog: „M-am supărat foarte tare”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 9 ani și-a pierdut viața la Cluj, după ce mașina în care se afla a lovit un cap de pod. O altă minoră este în stare gravă
iamsport.ro
S-a dat undă verde pentru proiectul de 25.000.000 lei inițiat de Ion Țiriac
MediaFlux
Horoscopul weekendului 1-2 august 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România