O mare companie germană are planuri mari pentru România. Peste 600 de locuri de muncă în incinta unei noi fabrici

O companie germană a venit să ridice în țara noastră o fabrică! Veștile sunt bune, mai ales pentru românii fără loc de muncă, deoarece peste 600 de posturi vor fi disponibile în această incintă.
Filip Stan
23 iul. 2024, 13:21
O mare companie germană are planuri mari pentru România. Peste 600 de locuri de muncă în incinta unei noi fabrici

Un investitor german din domeniul auto va construi o fabrică în care vor lucra 600 de oameni în Siret, unitatea urmând a fi amplasată în Parcul Industrial din localitate.

Citește și Locul de muncă plătit cu 200 de euro pe zi. Ce sarcini au angajații

Compania germană Anton Häring, furnizor de piese auto, o afacere de familie pe piață de 60 de ani, având astăzi peste 4.000 de angajați, conform datelor analizate de Profit.ro, va construi în țara noastră o fabrică, în Parcul Industrial din Siret (județul Suceava).

Aceasta este una dintre cele mai mari investiții atrase în ultimii ani de regiunea Moldovei.

Germanii, care mai au 5 fabrici pe 4 continente, vor angaja în România 600 de persoane.

Primarul din Siret are încredere în noul proiect

Compania mai are fabrici în Germania, Polonia, China, SUA, Tunisia.

Fabrică Germania

Fabrica va fi amplasată pe o suprafață de 5 hectare, investiția fiind estimată la aproximativ 60 de milioane de euro.

Citește și Salarii 2024. Angajaţii din România care încep anul cu 1.200 lei net în plus la leafă dacă au măcar trei luni pe cartea de muncă în 2023

Unitatea va fi construită în maximum 3 ani, conform Profit.ro.

Veștile trebuie să îi bucure pe românii care nu au un loc de muncă ori care preconizează că nu vor mai avea un serviciu în următorii ani.

Adrian Popoiu, primarul din Siret, a spus că investiţia va fi realizată de firma Anton Haering, furnizor de piese auto, şi va ajunge la 60 milioane de euro.

„Primul rezident a fost acceptat în Parcul Industrial. Astăzi s-a semnat contractul de superficie pentru cinci hectare, între firma care administrează parcul şi un investitor german. Investitorul doreşte să construiască, in trei ani, o fabrică unde să lucreze 600 de angajaţi. Investiţia ajunge la aproximativ 60 de milioane de euro. Această societate a dorit să investească în România. Datorită investiţiilor noastre din parcul industrial, a utilităţilor aduse acolo, a implementării proiectelor în educaţie generatoare de forţă de munca calificată, a fost ales oraşul Siret”, a scris pe Facebook edilul Adrian Popoiu.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Cum se antrenează Emil Rengle și Alejandro pentru Eurovision 2026: ”Vrea să mă trezească noaptea să repetăm”
Fanatik.ro
Meciul decisiv care poate să ducă FCSB în play-off: “Este cel mai important! Acolo e prada”
Capital.ro
UPDATE Ce se întâmplă cu fostul candidat Călin Georgescu. Anunțul judecătorilor după dezbaterile de la Curtea de Apel
Playtech.ro
Postul Paștelui 2026 a început. Ce ai voie și ce este interzis în cele 40 de zile. Zilele cu dezlegare la pește
Adevarul
Primarul Buzăului le cere social-democraților să nu mai blocheze reformele lui Bolojan. „L-aş întreba pe Ciolacu: ai făcut sau nu 9,3% deficit? S-a aruncat cu banii şi la câini”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
DOAMNE FEREȘTE, în ce hal au putut să moară! Marius și Daniel se întorceau spre casă atunci când mașina lor a... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali, alianță cu Călin Georgescu: ”Dacă îl bagă la închisoare, îi dau grațiere”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Dragobete. Ce este interzis să faci pe 24 februarie
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat