O nouă bancă apare în România. Instituția bancară vine cu oferte de neratat pentru clienți

Apare o bancă nouă în România. Clienții vor avea o mulțime de oferte din care să aleagă, având în vedere noua mișcare din sectorul bancar.
Alina Costache
12 feb. 2025, 21:55
O nouă bancă apare în România. Instituția bancară vine cu oferte de neratat pentru clienți
Apare o nouă bancă în România

PKO Bank Polski este cea mai mare bancă din Polonia, cu active echivalente cu 70% din întreg sistemul bancar românesc. Acum și românii vor putea opta pentru serviciile sale.

O sucursală își lansează activitatea pe piața operațională anul acesta. Deși banca trebuia să intre pe piață de anul trecut, se pare că procesul a fost mai dificil decât se preconiza.

Citește și: Anunţul de ultimă oră al BRD pentru toţi clienţii. Ce trebuie să ştie toţi românii care au cont la banca franceză

O nouă bancă în România

Însă, acum, sucursal PKO Bank a fost deschisă în București și este a patra sucursală corporate străină a polonezilor, după cele existente în Frankfurt pe Main (Germania), Praga (Cehia) și Bratislava (Slovacia).

Ce beneficii oferă instituția bancară? În primul rând PKO are o capitalizare de 3 ori mai mare ca a Băncii Transilvania. Mai exact, Banca polonează PKO are o capitalizare de 16,6 mld. euro la bursa de valori din Varşovia, de 3 ori mai mare ca a Băncii Transilvania.

Cel mai mare acţionar al băncii este statul polonez, cu o deţinere totală de 29,4%. Următorul este fondul de pensii NN activ în Polonia, cu 8,4%, iar pe poziția a treia se numără Allianz Polska cu 6,95%.

Citește și: Banca Transilvania introduce noi funcționalități în aplicația BT Pay. Cardul va putea fi primit fizic prin curier în Diaspora

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
CFR Cluj va juca tot pe Cluj Arena din noul sezon!? Președintele CJ și-a dat acordul
Capital.ro
Elena Udrea este supărată foc și pară. Lovitură imensă de la ANAF pentru fostul ministru
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă mai ai bancnote de 500 de euro acasă. Sunt sau nu încă valabile
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Capul Sfântului Gheorghe va fi adus pentru prima oară în Romania, direct de la Muntele Athos. Care este programul de vizită
iamsport.ro
Prunea i-a spus lui Becali ce antrenor să numească la FCSB, după plecarea lui Rădoi: ”Pe cuvântul meu de onoare!”
MediaFlux
Consultările partidelor la Palatul Cotroceni. UPDATE Delegația PNL a ajuns la discuții cu președintele Nicușor Dan
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara