O nouă METODĂ de ÎNŞELĂCIUNE. Infractorii se dau procurori şi cer bani şi bijuterii

Trei tineri din judeţul Botoşani, cu vârste cuprinse între 18 şi 24 ani, au fost reţinuţi de către poliţiştii bistriţeni după ce, în cursul zilei de sâmbătă, au reuşit să înşele mai multe femei din judeţul Bistriţa-Năsăud prin metoda "accidentul", contactându-le telefonic şi minţindu-le că rude de-ale lor au fost implicate în incidente rutiere.
Marius Neagu
05 oct. 2015, 08:44
O nouă METODĂ de ÎNŞELĂCIUNE. Infractorii se dau procurori şi cer bani şi bijuterii

Tinerii au înşelat trei femei din municipiul Bistriţa şi din comuna Monor, cu vârste cuprinse între 56 şi 75 ani, cărora li s-au recomandat ca fiind secretar de stat, procuror, respectiv reprezentant al unei ambasade, potrivit voceatransilvaniei.ro.

Aceştia le-au comunicat victimelor că un membru al familiei a fost implicat într-un accident rutier şi le-au solicitat sume de bani sau bijuterii, pentru a fi soluţionat cazul în mod favorabil. Ulterior, la locul de întâlnire stabilit, s-a prezentat unul dintre tineri, care a intrat în posesia banilor, o singură femeie refuzând să-i dea necunoscutului suma solicitată.

În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii bistriţeni au identificat, pe raza municipiului Bistriţa, trei tineri în vârstă de 18 ani, 23 ani şi 24 ani, din judeţul Botoşani, bănuiţi de comiterea infracţiunilor de înşelăciune. Asupra acestora au fost găsite sumele de bani şi bijuteriile care au fost restituite persoanelor păgubite. Faţă de cei trei tineri s-a luat măsura reţinerii pentru 24 de ore şi urmează a fi prezentaţi Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistriţa cu propunere de arestare preventivă”, se arată în comunicatul IPJ Bistriţa-Năsăud.

În cursul zilei de vineri, un tânăr de 25 ani, încarcerat în Penitenciarul Iaşi, a primit mandat de arestare preventivă într-un alt dosar instrumentat de poliţiştii bistriţeni, având în vedere că acesta a coordonat din spatele gratiilor un grup de tineri din Vaslui, care a reuşit să păcălească prin aceeaşi metodă, „accidentul”, persoane din judeţele Bistriţa-Năsăud, Vaslui şi Suceava, în cursul lunii septembrie.

CITEŞTE ŞI Escrocii cu metoda „Accidentul” au dat lovitura: 134.000 de lei de la o bătrânică de 83 de ani

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Anca Lungu, schimbare de look! Cum arată acum fosta prezentatoare TV: "Noua mea coafură"
Fanatik.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, în război pe marca „Grivița”. Matei a dat în judecată un pub din București: care sunt acuzațiile
Capital.ro
Amenzi de 4.000 de lei. Este strict interzis pentru românii care nu sunt racordați la canalizare
Playtech.ro
Când ai voie să vinzi uscătoria blocului și ce condiții trebuie respectate. Ce spune legea
Adevarul
Cine este amanta propagandistului preferat al lui Putin. Câștigurile obținute din relația cu Vladimir Soloviov
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Vedeta lui Dan Șucu se iubește cu cumnata unui celebru manelist
kanald.ro
Care ar fi, de fapt, adevărul din spatele morții lui Tony și a Biankăi: „A fost ceva premeditat” Noi detalii ies la iveală
Cancan.ro
România, LOVITĂ de vortexul polar! Iarna 2025–2026, una dintre cele mai geroase din ultimii ani
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Plată electronică pentru trecerile pe podul de la Giurgiu. Vor fi amenajate amenajate două artere dedicate
stirilekanald.ro
VIDEO Ei sunt tinerii găsiți morți într-o mașină, pe un drum forestier din Harghita. Bianka și Toni erau dați dispăruți de mai multe zile
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi