O nouă modificare a Codului Rutier. Şoferii care nu îşi plătesc amenzile în termen de 60 de zile să rămână fără permis auto, până la achitarea lor

Şoferii care nu îşi achită amenzile de circulaţie în termen de şase luni vor rămâne fără permis de conducere până când fac aceste plăţi, prevede un proiect de lege iniţiat de mai mulţi deputaţi liberali. Proiectul se află în faza de dezbatere în Camera Deputaţilor, for decizional.
Filip Stan
04 apr. 2023, 14:46
O nouă modificare a Codului Rutier. Şoferii care nu îşi plătesc amenzile în termen de 60 de zile să rămână fără permis auto, până la achitarea lor

Parlamentarii liberali propun o nouă modificare a Codului Rutier. Şoferii care nu îşi plătesc amenzile în termen de 60 de zile să rămână fără permis auto, până la achitarea lor. Deputatul PNL Gabriel Avrămescu, co-iniţiator al proiectului, susţine, într-o postare pe Facebook, că această modificare ar putea contribui substanţial la creşterea gradului de colectare a amenzilor la buget.

”Am depus acest proiect anul trecut, împreună cu deputaţii Laurenţiu Dan Leoreanu şi Florin Roman, din dorinţa de a semnala nivelul scăzut de achitare în privinţa amenzilor rutiere. Ideea proiectului legislativ a avut ca inspiraţie discuţiile cu reprezentanţi ai Poliţiei, care mi-au expus consecinţele acestui fenomen”, scrie Gabriel Avrămescu.

Liberalul susține că a depus acest proiect întrucât ”unitățile administrativ teritoriale nu au instrumente de a încasa amenzile decât după perioade lungi de timp – uneori chiar niciodată – ceea ce duce la o diminuare a bugetului local”.

”Mai mult, deși nu au nicio vină, UAT-urile sunt lovite de 2 ori, pentru că încasarea amenzilor este un indicator important atunci când are loc repartizarea cotelor pentru echilibrarea bugetelor locale, motiv pentru care sunt vitregiți financiar și din această perspectivă.
La asta se adaugă și sancțiunile Curții de Conturi în astfel de situații, așa că ne aflăm într-un cerc vicios ce trebuie clar reglementat cât mai repede.

Bineînțeles, nu putem neglija aspectul uman și disciplinar, de care șoferii din România au nevoie. În situația în care, la nivelul UE, înregistrăm cel mai mare număr de morți în accidente rutiere raportat la populație – 85 morți la un milion de locuitori – suspendarea dreptului de a conduce, până în momentul în care achită amenda, dacă nu a făcut-o în termen de 60 de zile de la sancționare, este o propunere legislativă necesară, care sper să primească votul final al colegilor mei deputați”, a scris Gabriel Avrămescu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Denise Rifai a făcut primele declarații după ce Cătălin Măruță a preluat emisiunea Furnicuțele, de pe Antena 1! Mesaj emoționant
Fanatik.ro
David Popovici, finala de 100 m liber LIVE la CE de natație Paris 2026. Fanii români și-au făcut încălzirea pentru „cursa de aur”
Capital.ro
Noile reguli UE pentru ambalaje. Prevederile vin cu restricții pentru anumite substanțe
Playtech.ro
O zi la plajă poate costa cât o noapte de hotel. Stațiunile din Grecia unde românii plătesc cel mai mult pentru relaxare
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe A1 București – Pitești! Un TIR încărcat cu pui a lovit un pod de pe autostradă
iamsport.ro
Dragomir, verdict sceptic despre atacantul transferat în SuperLiga: ”Jucătorii de mare valoare au stabilitate”
MediaFlux
Eclipsa totală de Soare miercuri în Europa de Vest. Evenimentul, vizibil parțial și din România. Când va fi următoarea
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat