O nouă specie de rechin care merge pe fundul oceanului, descoperită în apele Indoneziei VIDEO

O nouă specie de rechin care merge pe fundul oceanului a fost descoperită de cercetători în estul Indoneziei.
Cristina Dinu
29 aug. 2013, 09:50
O nouă specie de rechin care merge pe fundul oceanului, descoperită în apele Indoneziei VIDEO

Peştele, denumit Hemiscyllium halmahera, este o specie de rechin-bambus care poate ajunge la 70 de centimetri lungime şi trăieşte pe fundul oceanului, unde vânează nevertebrate marine şi peşti mici.

Aceşti rechini preferă să „meargă” decât să înoate, unduindu-şi corpurile şi folosindu-şi aripioarele.

Două exemplare ale acestui peşte timid au fost găsite în arhipelagul indonezian Muluku de biologul dr. Gerald Allen, de la Conservation International.

Felul ciudat de deplasare a peştelui poate oferi indicii importante despre felul în care strămoşii animalelor de azi au început să meargă pe uscat. Rechinul nou descoperit nu este periculos pentru oameni, întrucât este foarte mic.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Dezvăluiri fabuloase ale lui Ilie Năstase în cartea autobiografică: „Am avut 2.500 de femei!”. Cine l-a depășit pe „Nasty” în Topul Gagicarilor
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu a provocat un scandal-monstru între Mitică Dragomir și Ion Crăciunescu: ”Nenorocitule! Te-am făcut arbitru, sunt nașul tău”
MediaFlux
De ce ne îngrășăm de sărbători. Nutriționistul Teodor Mălăncioiu demontează mituri
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend