Rechin periculos, prezent în apele unei importante zone turistice! Autoritățile au închis trei plaje din cauza riscurilor

Mai mulți rechini au fost văzuți în apele din Gran Canaria, spre șocul turiștilor care se așteptau la o vacanță lipsită de riscuri. Autoritățile au decis închiderea mai multor plaje.
Filip Stan
19 iun. 2024, 19:28
Rechin periculos, prezent în apele unei importante zone turistice! Autoritățile au închis trei plaje din cauza riscurilor
Rechini periculoși, prezenți în apele unei importante zone turistice! Autoritățile au închis trei plaje din cauza riscurilor

Primul rechin a apărut pe plaja Melenara din Gran Canaria, fiind urmat de un alt rechin mako, forțând astfel închiderea a trei plaje importante.

Citește și: Pericolul pentru turiștii care ajung vara aceasta în Zakynthos. Un rechin a fost văzut în apropierea insulei grecești

Rechin periculos, prezenți în apele unei importante zone turistice

Prezența rechinilor au dus la închiderea a două golfuri situate în orașul Telde din Gran Canaria și a altuia în sud, potrivit ziarului Canarias 7. Pe lângă cele două, și plaja Melenara, situată tot în orașul Teldens, a fost închisă.

Unitatea de Drone a Poliției Locale Telde și Protecția Civilă și Proactivă monitorizează plajele în care rechinul mako și-a făcut apariția, vizibil agitat, semn că realizează schimbarea apelor în care era obișnuit.

Duminica aceasta, alarma s-a declanșat din nou pe plaja Melenara și pe plaja Salinetas, unde a fost depistat un rechin, iar ulterior, în jurul după-amiezii, s-a adăugat prezența unui alt rechin în sudul stațiunii, potrivit canarianweekly.com.

 

Consilierul de salvare al municipalității de sud, José Carlos Álamo, a declarat pentru Canarias 7 că rechinul a fost văzut pentru prima oară de un turis. Informația a fost confirmată, ulterior, de personalul Crucii Roșii după o serie de cercetări ale apelor. Toate acestea au dus la închiderea golfului unde a fost văzut animalul acvatic.

Nu se știe dacă rechinul situat în San Agustín este același cu cel semnalat în golfurile din Telde, însă se știe sigur că este vorba de cel puțin două astfel de specimene, unul de tip mako, iar altul ciocan.

Citește și: Clipe de coșmar la plajă! Un rechin uriaș a fost surprins înotând foarte aproape de un grup de turiști VIDEO

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Anunț șocant despre accidentul din Timiș în care au murit 7 suporteri ai lui PAOK. Șoferul dubei ar fi fost drogat
Capital.ro
Se dau bani în 2026. Anunț major de la PSD pentru pensionarii României: Vom proteja populația cea mai expusă riscurilor
Playtech.ro
Stațiunea din România care se reinventează după ani de declin. Tobogane, piscină infinity, saune și apă termală extrasă de la 3.000 de metri
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primele mărturii ale unui supraviețuitor al accidentului din Timiș. Raport INML: S-au găsit substanțe interzise în mașină și în sângele șoferului
iamsport.ro
Bombă! Garanta că-l aduce la Dinamo pe noul Messi: ”Zicea că luăm milioane pe el”
MediaFlux
Traian Băsescu dă o lovitură statului român. Are de primit o avere
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil