O nouă taxă pentru mașinile de lux. De la ce valoare se aplică impozitarea suplimentară în cazul bolizilor de pe șoselele din România. Cât plăteşti dacă ai Ferrari în garaj

Guvernul are de gând să introducă o nouă taxă pentru mașinile de lux. Impozitul va afecta zeci de mii de proprietari din România.
Alina Costache
23 aug. 2023, 19:29
O nouă taxă pentru mașinile de lux. De la ce valoare se aplică impozitarea suplimentară în cazul bolizilor de pe șoselele din România. Cât plăteşti dacă ai Ferrari în garaj
O nouă taxă pentru proprietarii mașinilor de lux

Guvernul vrea să introducă o nouă taxă care îi va afecta pe proprietarii mașinilor de lux. Impozitul va afecta zeci de mii de proprietari de autoturisme din România, unde interesul pentru autoturismele premium este în continuă creștere.

Așadar, Guvernul vrea să impoziteze mașinile cu o valoare de peste 100.000 de euro și cu o vechime de până la 3 ani. Proprietarii vor fi obligați să plătească anual o taxă care pornește de la 500 de euro.

Citește și: Ca la noi, la nimeni! Instituția care împarte milioane de euro partidelor are șoferi angajați cu 4.000 de lei net, deși nu are mașini

Zilnic, în România, sunt înmatriculate patru mașini de lux. Chiar dacă prețurile sunt colosale, zeci de mii de români dețin mașini din gama premium, iar apetitul pentru supermașini este tot mai mare potrivit euronews.ro.

Cum va fi calculată noua taxă

Astfel, noul impozit anual va reprezenta 0,5% din valoarea autovehiculelor de lux, care au o vechime de până la 3 ani și un preț mai mare de 100.000 de euro. Asta înseamnă că, la o valoare de 100.000 de euro, impozitul va fi de 500 de euro pe an și poate ajunge până la 2.000 de euro pe an pentru autovehiculele cotate la 400.000 de euro.

Citește și: Cum îți poți da seama dacă a fost dat înapoi kilometrajul unei mașini. Care sunt mașinile la care se umblă cel mai des

În 2022, în România figurau ca înmatriculate peste 8.000 de modele Porsche, în jur de 500 de Bentley și tot atâtea Maserati, peste 250 de Ferrari, aproape 200 de autoturisme Rolls-Royce și peste 100 de Lamborghini.

Peste 10.000 de mașini de lux sunt înmatriculate în țara noastră:

  • Porsche – 8.209
  • Maserati – 511
  • Bentley – 483
  • Ferrari – 261
  • Rolls- Royce – 183
  • Lamborghini – 114
  • Aston Martin – 96

Mașini de lux cumpărate în primele patru luni din 2023, în România:

  • 185 Porsche
  • 17 Bentley
  • 16 Rolls Royce
  • 14 Lamborghini
  • 9 Aston Martin
  • 5 Ferrari

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
Adio, diesel? Se schimbă piața auto din România. Ce se întâmplă cu mașinile pe motorină. Declin fără precedent
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?