O nouă zi fără paturi la ATI pentru pacienţii cu COVID, în spitalele din ţară. 15.733 de cazuri noi la ultimul bilanţ

O nouă zi fără paturi la secţiile de Terapie Intensivă pentru pacienţii infectaţi cu covid-19. Situaţia devine tot mai critică pentru bolnavii care se luptă să facă faţă bolii.
Loredana Brumă
13 oct. 2021, 13:33
O nouă zi fără paturi la ATI pentru pacienţii cu COVID, în spitalele din ţară. 15.733 de cazuri noi la ultimul bilanţ

O nouă zi fără paturi la ATI COVID, în spitalele din ţară, anunţă miercuri, 13 octombrie, reprezentanţii Grupului de Comunicare Strategica.

O nouă zi fără paturi la ATI COVID, în spitalele din ţară

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în data de 13 octombrie 2021, conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1566 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19. În București sunt avizate de DSP 336 paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19.

De asemenea, la nivel național există o rezervă operațională de 158 paturi ATI destinate pacienților de COVID-19. Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienților ATI depășește capacitatea secțiilor principale.

Citeşte şi Victor Costache acuză Ministerul Sănătăţii că blochează banii pentru ATI COVID: „M-a sunat domnul profesor Săndesc la limita lacrimilor”

La nivel naţional sunt ocupate 1.676 de paturi în secţiile de Terapie Intensivă. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 17.432. Din totalul pacienților internați, 486 sunt minori, 451 fiind internați în secții și 35 la ATI.

„La  nivel național, la acest moment, nu sunt paturi libere ATI, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2.

Se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare.
Menționăm faptul că în procesul de operaționalizare a unor noi paturi ATI se pune accent pe cele destinate persoanelor care prezintă anumite condiții medicale și care sunt și confirmate cu SARS-COV-2 pentru că în aceste cazuri respectivii pacienți prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități și sunt expuși unui risc mult mai mare”, informează GDS.

Paturi ATI COVID-19 suplimentare 13.10.2021

Citeşte şi Rata de infectare creşte în Bucureşti la peste 15 la mia de locuitori. Peste 3000 de cazuri noi în 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.733 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 402 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. De asemenea, au fost raportate de către autorităţi 390 de decese.

Până miercuri, 13 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.398.264 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 4.607 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Ce se află, de fapt, în spatele raportului BNR. Avertisment dur pentru români: taxe până la 300%, impozite duble la mașini și inflație scăpată de sub control
Capital.ro
Moneda națională care va deveni istorie. Iese complet din circulație după 31 ianuarie 2026. Va fi înlocuită cu euro
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Lucescu și-a ieșit din minți la conferință: ”Ce am făcut eu în carieră nu vor face ei în 2.000 de ani! Găsesc acuzații cu Securitatea și...” + De ce nu l-ar fi convocat pe Stanciu
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume