O pacientă a fost ţinută 11 zile legată cu tifon la gură şi de mâini ca să stea nemişcată VIDEO

Final tragic în cazul pacientei care a stat legată de pat 11 zile în spitalul din Turda. Femeia a murit, iar familia îi acuză din nou pe medici. De dată aceasta fiindcă rudele ar fi fost anunţate abia la 12 ore după deces. Bătrâna a fost legată la mâini şi la gură în Spitalul din Turda, pentru ca nu era personal suficient. Fiica pacientei vrea acum să dea unitatea spitalicească în judecată.
Romania TV
23 feb. 2012, 09:19
O pacientă a fost ţinută 11 zile legată cu tifon la gură şi de mâini ca să stea nemişcată VIDEO

Pacienta de 66 de ani şi-a găsit sfârşitul după ce a stat astfel 11 zile, pe patul de spital din Turda. Fiica femeii a filmat condiţiile în care a fost internată mama sa. Legată cu tifon la gură şi de mâini, după ce fusese operată de ocluzie intestinală.

La acea vreme, conducerea spitalului susţinea că s-a recurs la această practică deoarece pacienta trebuia să stea nemişcată pentru a nu se detuba, iar rănile îi apăruseră pentru că se zbătea prea mult.

Fiica femeii susţine că a fost anunţată de moartea mamei sale după 12 ore. Ea vrea să dea în judecată conducerea Spitalului din Turda.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Suma uriaşă strânsă de DDB pentru a ajuta Dinamo: “Toţi banii au fost băgaţi în club!”. Cum funcţionează programul în ziua de azi
Capital.ro
Tragedia a lovit muzica românească. Doliu în trupa Holograf. S-a stins Mugurel Vrabete: Primăvara asta începe fără tine
Playtech.ro
Ce taxe plătesc românii care au două locuințe. Cât ajunge impozitul la stat
Adevarul
Românii își schimbă planurile de vacanță după tensiunile din Orientul Mijlociu. Destinațiile care câștigă turiști
wowbiz.ro
„Am rămas doar noi” Ultima apariție a trupei Holograf înainte de moartea lui Mugurel Vrabete
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Iulian „Mugurel” Vrabete, basistul trupei Holograf, s-a stins din viață la vârsta de 70 de ani
iamsport.ro
A sărit să-l bată pe finanțatorul echipei din Liga 1: ”Bă, tu trimiți nevestele jucătorilor la produs?”. A fost nevoie de intervenția poliției
MediaFlux
EXCLUSIV ANAF: Doar 32% dintre contribuabili au trimis documentele. Declarația care poate fi completată doar până la 31 martie 2026
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj