O parte din mita primită de şefa direcţiei IT din ANAF ajungea la Vasile Blaga, potrivit motivării Curţii de Apel Ploieşti

O parte din mita de aproximativ un milion de euro pe care a primit-o directoarea direcției IT din ANAF, Ancuța Anda Macovei, ajungea la Vasile Blaga, se arată în motivarea deciziei Curții de Apel Ploiești, care a dispus plasarea inculpatei în arest la domiciliu.
Romania TV
13 oct. 2017, 09:35
O parte din mita primită de şefa direcţiei IT din ANAF ajungea la Vasile Blaga, potrivit motivării Curţii de Apel Ploieşti

Potrivit documentului, reprezentantul Ministerului Public a arătat în instanță că inculpata era prevăzătoare, suspicionând faptul că ar putea fi înregistrată, ea consemnând pe bilete de hârtie numele Blaga și o sumă de bani.

Citeşte şi: Şefa Direcţiei IT din ANAF primea mită în pachete cu produse de patiserie, potrivit DNA

„De asemenea, s-a pus întrebarea unde sunt banii ce reprezintă obiectul mitei, întrebare la care s-a răspuns la fila 6 din referatul cu propunere de arestare preventivă: ‘așa cum rezultă din procesul verbal de redare a discuției purtate în mediu ambiental întocmit în data de 26.09.2017 și din cel de fixare a unor imagini corespunzătoare convorbirilor consemnate în cuprinsul acesteia, deși inculpata era prevăzătoare și evită să se exprime verbal cu privire la elemente care ar putea-o incrimina, suspicionând că este înregistrată fără să își imagineze că este chiar filmată, consemnează pe bilete de hârtie numele Blaga și suma de 500.000, întrebându-l pe martor: păi nu ai fost atent? în momentul în care acesta se arată nedumerit cu privire la destinația finală a banilor'”, se arată în motivarea instanței.

Surse apropiate dosarului au confirmat, vineri, pentru Agerpres, că în mențiunea de pe acel bilet de hârtie se făcea referire la Vasile Blaga, la care ar fi ajuns o parte din mită.

Conform datelor din motivare, Blaga nu are nicio calitate în acest dosar.

Procurorii arată în ordonanța de reținere că în anul 2010, în calitate de director al Direcției Tehnologia Informației, Comunicații și Statistică Vamală din cadrul Autorității Naționale a Vămilor, Ancuța Anda Macovei ar fi pretins, pentru sine și pentru o altă persoană din conducerea instituției, de la reprezentanții a două societăți comerciale 25% din valoarea unor contracte de mentenanță pentru aplicațiile componente ale Sistemului Informatic Integrat Vamal al Autorității Naționale a Vămilor pentru ca, în schimb, să organizeze procedura de licitație astfel încât să fie câștigată de o asociere din care făceau parte și cele două firme, să asigure buna derulare a contractelor și efectuarea plăților aferente.

Din suma cerută, Ancuța Anda Macovei ar fi primit, în perioada 2010 — 2014, pentru sine și pentru cealaltă persoană, aproximativ un milion de euro, contravaloarea unei deplasări în SUA și bunuri materiale de valoare, precizează DNA.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Horațiu Potra, tranzacții imobiliare cu o șefă de la o mare companie de stat. Ce avere uriașă are femeia
Capital.ro
EXCLUSIV. Dezvăluiri despre Călin Georgescu. Adevărul de la prezidențiale. Crin Antonescu: M-am speriat!
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi