O reţea de conturi de Facebook din România a fost închisă pentru că se ocupa de promovarea lui Donald Trump

O reţea de circa 120 de conturi de Facebook din România, care se ocupau de promovarea lui Donald Trump, a fost închisă joi seara, potrivit unui raport al companiei americane.
Romania TV
06 aug. 2020, 18:29
O reţea de conturi de Facebook din România a fost închisă pentru că se ocupa de promovarea lui Donald Trump

Conform anunțului făcut de Facebook, conturile, care funcţionau în România, îl promovau pe Donald Trump în vederea realegerii lui. Potrivit raportului publicate de Facebook, au fost înhise 35 de conturi de Facebook, 3 pagini și 88 de conturi de Instagram.

„Activitatea avea originea în România și se concentra pe SUA. Am descoperit această rețea în contextul investigației noastre privind comportamentul suspect, coordonat și neautentic de dinaintea alegerilor din 2020 în Statele Unite”, se precizează în raport.

Citeşte şi: Donald Trump a fost din nou cenzurat de Facebook şi Twitter pentru afirmaţii false referitoare la COVID 19

Facebook a mai precizat că persoanele din spatele acestor conturi se dădeau cetățeni americani și amplificau conținutul lor, iar unii dintre ei se ocupau de pagini ai susținătorilor președintelui Trump.

„Această rețea publica (conținut, n.red.) despre știrile și evenimentele din SUA, inclusiv despre alegerile care urmează în noiembrie, despre campania lui Trump și sprijinul care ar proveni pentru el din partea persoanelor afro-americane, despre ideologia conservatoare, convingeri creștine și Qanon (o organizație conspiraționistă de extremă-dreapta)”, se mai arată în raportul Facebook.

Citeşte şi: China ameninţă SUA în legătură cu interzicerea TikTok: „Nu deschideţi Cutia Pandorei”

În iulie, cele două platforme au dezactivat peste 1.000 de conturi identificate ca fiind „neautentice” în comportamentul lor, care vizau păcălirea publicului.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Andrei Rațiu, transfer spectaculos la Liverpool! Englezii aruncă bomba în mercato
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
A plătit 450 de euro pentru un mic dejun fără să știe. Cum a fost păcălit un pensionar timp de doi ani
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Horoscop financiar de weekend. Cele trei zodii care vor atrage banii ca un magnet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?