O ţară europeană nu mai are guvern de un an de zile. Acum, pleacă şi premierul interimar

Premierul belgian în exerciţiu Charles Michel, care urmează să preia la 1 decembrie preşedinţia Consiliului European, a anunţat vineri că doreşte să plece din funcţie ”cel mai târziu la începutul lui noiembrie”.
Iulian Tudor
25 oct. 2019, 16:33
O ţară europeană nu mai are guvern de un an de zile. Acum, pleacă şi premierul interimar

Belgia nu mai are un Guvern cu puteri depline din decembrie 2018, iar negocierile în vederea formării unei noi coaliţii s-au împotmolit după alegerile legislative de la 26 mai.

Decizia lui Charles Michel urmează să conducă la numirea unui premier interimar, la conducerea unei echipe fără majoritate în Parlament. Charles Michel, în vârstă de 43 de ani, a fost ales în iulie de către liderii Uniunii Europene succesor al lui Donald Tusk la conducerea Consiliului European, instanţa care reprezintă statele membre, informează stiripesurse.ro.

Vineri el a dat asigurări că a lansat, de la începutul săptămânii, ”consultări cu privire la modalităţile înlocuirii (sale ca premier) în (expedierea) afacerilor curente” şi a ”constatat că în acest stadiu niciun proces în vederea formării unui Guvern federal nu a început în urma alegerilor din 2019”.

La cinci luni după alegeri, marcate de o ascensiune a ecologiştilor şi extremelor, care oferă un peisaj şi mai fragmentat, negocierile între partide au progresat foarte puţin, informează stiripesurse.ro.

Partidul Socialist (PS, stânga) şi N-VA (naţionalişti flamanzi, dreapta), care s-au clasat primele în sudul şi, respectiv, nordul ţării, este necesar ca mai întâîi să-şi atenueze antagonismele, înainte de a putea elabora un program de guvernare şi a atrage parteneri, aparent liberalii şi formaţiuni de centru.

Un prim raport al acţiuni lor de explorare urmează să fie predat regelui Philippe la 4 noiembrie. Belgia are reputaţia unei ţări ”inguvernabile”.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Scenariu exploziv în SuperLiga! Boateng, în mijlocul unei posibile trădări? Ce spun Mihai Stoica și Victor Angelescu despre transferul dinamovistului
Capital.ro
Reguli la bloc. Plătești în continuare, chiar dacă te-ai separat și ai centrală proprie. Locatarii care vor fi taxați de asociația de proprietari
Playtech.ro
Ce este dreptul de preempțiune. Schimbarea în cazul terenurilor agricole
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
Iubitul ei a văzut-o ce face pe gheață și a izbucnit în plâns. Imagini incredibile de la Jocurile Olimpice
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj