Oamenii care au câine sunt mai sănătoşi: De ce boli ne feresc animalele de companie

Oamenii care au câine au inimi mai sănătoase decât cei care nu au animale de companie, sugerează un nou studiu. Mai mult, cei care au deja probleme cardiace au şanse mai mari de a supravieţuit dacă au un animăluţ.
Cristina Dinu
10 mai 2013, 07:19
Oamenii care au câine sunt mai sănătoşi: De ce boli ne feresc animalele de companie

American Heart Association a analizat studii din întreaga lume şi a ajuns la concluzia că a avea un animal de companie, în special un câine, scade riscul de a avea o boală de inimă. Acest lucru se datorează, în principal, faptului că cei care au căţei merg mai mult decât ceilalţi oameni.

Animalele de companie reduc stresul şi au un efect benefic şi asupra obezităţii şi al nivelului colesterolului. Glenn Levine, autorul studiului, spune că există şi beneficii psihologice.

„Oamenii au mai multă grijă de ei dacă au o legătură strânsă cu un animal de companie, se simt mai bine în pielea lor şi sunt mai motivaţi să trăiască mai mult”, a precizat Levine, subliniind că, cu toate astea, oamenii care au animale trebuie să aibă grijă de inima lor şi în alte feluri.

„Principalul motiv pentru care adopţi, salvezi sau cumperi un animal este să îi oferi o casă plină de iubire şi să te bucuri de relaţia cu el. Nu vrem ca oamenii să se ducă să adopte un câine sau o pisică şi apoi să zacă pe canapea, îndopându-se cu mâncare şi fumând, dar crezând că acum vor trăi mai mult”, a atenţionat expertul.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
”Când a venit Ganea la Craiova s-a făcut liniște în oraș”. Episod incredibil cu fostul mare atacant în prim-plan: ”I-a dat un voleu în gură de a mâncat cu paiul o săptămână”
Capital.ro
Lidl își deschide primul pub. Numele ales trimite direct la cel mai cunoscut simbol al retailerului (FOTO)
Playtech.ro
Poți închiria, modifica sau vinde un imobil dacă ai doar drept de folosință? Ce prevede legea în România
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Cum arată și ce cursuri face fiica Andei Adam, la doar 10 ani: „Acesta este viitorul!”
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți